بحران سد رنسانس؛ آمریکا بخشی از کمک مالی به اتیوپی را به حالت تعلیق درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دو روز پس از درخواست اتیوپی از واشینگتن برای توضیح درباره تحریم های آینده علیه ادیس آبابا به دلیل پرونده سد رنسانس، ایالات متحده روز پنجشنبه 3 سپتامبر اعلام کرد به خاطر اقدامات یک جانبه آدیس آبابا در خصوص سد «النهضه» بخشی از کمک‌های مالی به اتیوپی را به حالت تعلیق درآورده است.

آمریکا اعلام تصمیم متوقف کردن بخشی از کمک‌های مالی به اتیوپی در پاسخ به اقدامات یک جانبه دولت اتیوپی و عدم هماهنگی این کشور با مصر و سودان در خصوص پرونده سد «رنسانس»، اتخاذ شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا عصر روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت: «به دلیل تصمیم یکجانبه اتیوپی برای پر کردن سد رنسانس که بدون توافق با مصر و سودان صورت می‌گیرد، مایک پمپئو وزیر امور خارجه ، به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور تصمیم گرفت موقتاً بخشی از کمک‌های مالی به اتیوپی را به حالت تعلیق درآورد».

ایالات متحده مبلغ این کمک‌ها و مدت زمان تعلیق آنها را تعیین نکرده است.

در این بیانیه همچنین تأکید شده است که ایالات متحده به دلیل عدم پیشرفت در مذاکرات برای دستیابی به توافق سه جانبه در مورد پر کردن سد رنسانس و مدیریت آن بسیار نگران است.
بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است که تصمیم برای به تعلیق درآوردن بخشی از كمک‌های مالی به اتیوپی نگرانی ایالات متحده در مورد تصمیم یکجانبه اتیوپی را منعكس می كند.آغاز پر كردن مخزن سد رنسانس قبل از اتخاذ همه اقدامات امنیتی خطرات بزرگی را برای ساكنان كشورهای همسایه اتیوپی که را به وجود می آورد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده در بیانیه خود اضافه كرد كه انتقال به مرحله پر كردن در شرایطی که مذاكره هنوز ادامه دارد باعث سلب اعتماد طرف‌های دیگر خواهد شد.

وزارت خارجه آمریکا دولت اتیوپی به عدم انجام تعهدات خود در قبال مذاکراتی که اتحادیه کشورهای آفریقایی آن را رهبری می‌کند، متهم کرد.

بیانیه تأکید کرد: «واشنگتن در حال انجام مذاکرات فشرده با سه دولت با هدف تسهیل دسترسی آنها به یک توافق عادلانه و منصفانه که منافع همه آنها را تامین کند».

در بیانیه وزارت خارجه آمده است که آمریکا از همه ابزارهای فشار برای رسیدن به توافق میان سه کشور مصر، سودان و اتیوپی در باره سد النهضه را بکار خواهد گرفت.

از سوی دیگر فيستوم اريغا سفیر اتیوپی در ایالات متحده روز سه شنبه گفت که تعلیق کمک‌های آمریکا به اتیوپی به طور موقت خواهد بود و ما مصمم هستیم پرژه سد رنسانس را ادامه دهیم.

پروژه بنای سد رنسانس اتیوپی در سال 2011 آغاز شد.

رسانه‌های آمریکایی هفته گذشته گزارش دادند که مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا با طرح توقف کمک‌ها به اتیوپی موافقت کرد تا آدیس آبابا را برای دستیابی به راه حلی با مصر و سودان پیرامون سد رنسانس تحت فشار بگذارد.

فورین پلیسی نوشت، این تصمیم اتیوپی را از 130 میلیون دلار محروم میکند؛ امری که احتمالا به تنش میان این کشور و واشنگتن منجر شود.

به گفته مسوولان هنوز جزئیات این طرح مشخص نیست اما رقم نهایی ممکن است به کمتر از 130 میلیون دلار برسد.

مقامات آمریکایی گفتند، این کمک ها شامل کمک های امنیتی، مبارزه با تروریسم، آموزش نظامی، برنامه های مبارزه با تجارت بشر و تامین بودجه کمک به رشد و توسعه است اما مشمول کمک های مالی آمریکا در حوزه امدادرسانی های انسانی فوق العاده یا کمک های غذایی و بهداشتی نمی‌شود.

آمریکا گفته هدف از این اقدام حل اختلافات سه کشور مصر، سودان و اتیوپی درباره سد رنسانس است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید