ماکرون با اختصاص 100میلیاردیورو دوباره بر کرسی ریاست‌جمهوری فرانسه می‌نشیند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امانوئل ماکرون با رونمایی از بسته محرک مالی 100میلیاردیورویی در کمتر از دو سال مانده به انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، آینده سیاسی خود را تا حدود زیادی به موفقیت عملی این بسته در بازگرداندن رونق به اقتصاد فرانسه گره زد.

این طرح که «احیای اقتصادی فرانسه» نامگذاری شده، شامل پرداخت یارانه دستمزد، کاهش مالیات برای مشاغل و تامین مالی پروژه‌های زیست محیطی است.

هدف اصلی این طرح، غلبه بر رکود اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا از طریق رفع موانع طولانی‌مدت سرمایه‌گذاری و ایجاد استغال در دومین اقتصاد بزرگ منطقه یوروست.

مطابق تازه‌ترین برآوردها، رکود اقتصادی فرانسه در سال 2020 به 10درصد خواهد رسید. دولت فرانسه امیدوار است که با هزینه‌کرد 100میلیارد یورو طی دو سال، بتواند تا پایان سال 2022 بر اثرات منفی شیوع ویروس کرونا بر تولید ناخالص داخلی این کشور غلبه کند و رشد بالقوه و پایدار 1درصدی را برای 10سال آینده تضمین کند.

با وجود این که تامین 40میلیارد یورو از منابع این بسته محرک مالی از بودجه اضطراری اتحادیه اروپا برای مقابله با تبعات اقتصادی شیوع کرونا در منطقه یورو تامین خواهد شد، اما نسبت بدهی دولت فرانسه به تولید ناخالص داخلی این کشور را به 120درصد خواهد رساند.

این طرح احیای اقتصادی که با دو هفته تاخیر روز پنجشنبه 3سپتامبر توسط ژان کاستکس، نخست‌وزیر فرانسه رونمایی شد، در سه بخش اصلاح ساختار مصرف انرژی (30میلیارد یورو)، تجدید ساختار صنعتی (35میلیارد یورو) و رفاه اجتماعی (32میلیارد یورو) از طریق 70سازوکار طراحی شده توسط برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه، اجرا خواهد شد.

بر پایه اعلام نخست وزیر فرانسه، حدود 15میلیارد دلار از منابع این طرح، صرف بخش اشتغال خواهد شد. از جمله 7.6میلیارد یورو صرف اجرای پروژه بلندمدت آموزش کارگران بیکار و 6.7میلیارد یورو نیز به صورت یارانه به کارفرمایانی پرداخت خواهد شد که استخدام 500هزار نیروی کار جوان را متقبل شوند.

همچنین دولت برای رونق‌بخشی به کارکرد شرکت‌های فعال در زمینه انرژی‌های نو و سبز، بودجه‌ای برای توسعه حمل و نقل دارای آلایندگی پایین، اختصاص داده که شامل بازسازی شبکه راه‌آهن ملی این کشور نیز می‌شود. در همین حال، اعطای کمک مالی به مالکان منازل مسکونی قدیمی به منظور عایق‌بندی، کاهش مصرف انرژی و بهره‌مندی از انرژی‌های پاک افزایش خواهد یافت.

دولت فرانسه همچنین 10میلیارد دلار تخفیف مالیاتی برای بخش صنعت در نظرگرفته که امیدوار است بتواند در عمل موجب توسعه بیشتر شرکت‌‌های کوچک و متوسط شود.

بر پایه این طرح، دولت طی دو سال آینده 35میلیارد یورو، صرف توسعه بخش بهداشت و درمان و نیز ساخت مسکن خواهد کرد و از این محل 200 میلیون یورو نیز به بودجه طرح دولت ماکرون برای فقرزدایی، افزوده خواهد شد.

بورس یورونکست پاریس، در واکنش به اعلام جزئیات این طرح، روز پنج‌شنبه سبزپوش شد و شاخص 40شرکت برتر این بورس 1.62درصد جهش کرد و نزول آن که در پی رشد مجدد شمار مبتلایان به ویروس کرونا در فرانسه از یک هفته پیش آغاز شده بود، پایان یافت.

به باور برخی از تحلیلگران سیاسی و اقتصادی فرانسه، اجرای این طرح آخرین فرصت آقای ماکرون برای ایجاد شرایط لازم برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2022 و غلبه بر چشم‌انداز تلخ این انتخابات به دلیل رکود و بیکاری ناشی از شیوع ویروس کروناست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید