کلاهبرداری چند میلیون لیری یک شهروند ایرانی از هموطنان خود در آنتالیای ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه روند خرید ملک توسط ایرانیان در ترکیه رسانه‌های این کشور از کلاهبرداری چند میلیون لیری یک شهروند ایرانی با «وعده فروش خانه» از هموطنان خود در آنتالیا خبر داد.

خبرگزاری آناتولی روز چهارشنبه 2 سپتامبر 2020 در گزارشی عنوان کرد «یک شهروند ایرانی در آنتالیای ترکیه با وعده فروش خانه و سرمایه‌گذاری، میلیون‌ها لیره از ایرانیان کلاهبرداری کرد».

بر اساس این گزارش سه تبعه ایرانی که با حضور در مقابل دادگستری آنتالیا از کلاهبرداری علیه خود خبر داده‌اند همراه با وکیل خود به نام «دیلک چویک‌ال» اطلاعاتی را در این باره به خبرنگاران ارائه کردند.

چویک‌ال در این باره گفت: «فردی به نام م.م در آنتالیا با موکلان من آشنا شده و به دلیل اینکه همه اهل ایران بودند٬ به او اعتماد کرده‌اند.»

وی افزود که «م.م» با وعده فروش خانه‌ برای سرمایه گذاری در آنتالیا، یک میلیون و 500 هزار لیر از مشتری خود به نام «مهدی مزدک» دریافت کرده است.

او دو قرارداد به زبان‌های ترکی و فارسی با موکل من امضا کرده و گفته که اسناد مالکیت پس از 3 ماه تکمیل می‌شود. مظنون پس از موعد مقرر سند را تحویل نداده و پس از فروش همه دارایی‌های غیر منقول خود متواری شده است.

چویک‌ال تصریح کرد: این فرد تنها از 3 تن از موکلانم 3 میلیون لیر و حداقل از 25 نفر دیگر نیز به این صورت کلاهبرداری کرده است.

وی با بیان اینکه آن‌ها در تاریخ 20 ژوئیه یک شکایت کیفری به دادستانی عمومی آنتالیا ارائه کرده‌اند٬ بر پیگیری روند قانونی تا دستیابی به نتیجه دلخواه تاکید کرد.

مهدی مزدک که مدعی کلاهبرداری از خود است نیز گفت به م.م به این دلیل که هموطنش بوده، اعتماد کرده‌ است.

وی افزود: او در ازای خانه‌ها 1 ميليون و 500 هزار لير دریافت کرده و حتی شخصی كه به عنوان صاحب خانه معرفی شده بود خانه را به ما نشان داد. ما اكنون نمی‌توانيم وی را پیدا کنیم و به همین دلیل شكايت كرديم. غیر از من اشخاص دیگری هم هستند که از آنها نیز کلاهبرداری شده است.

خروج 1.5 میلیارد دلار از ایران با خرید ملک توسط ایرانیان در ترکیه

روزنامه خراسان روز یکشنبه 19 ژوئیه 2020 در گزارشی عنوان کرد که از سال 1397 و خروج آمریکا از برجام، خرید ملک توسط ایرانیان در ترکیه به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، در سال 1398 ایرانی‌ها حدود 6310 واحد مسکونی در ترکیه خریداری کرده‌اند. با در نظر گرفتن رقم 250 هزار دلار (شرط اعطای تابعیت) برای هر یک از املاک، می‌توان گفت که در سال 1398 بیش از 1.5 میلیارد دلار سرمایه از ایران به مقصد ترکیه خارج شده است.

گفتنی است، مرکز آمار دولتی ترکیه نیز پیش از این اعلام کرده بود که به رغم کاهش خرید ملک در ترکیه به علت شیوع ویروس کرونا، اتباع ایران بیش از هر کشور دیگر در ترکیه ملک خریداری کرده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است که طی سه ماه نخست سال میلادی جاری، ایرانیان با 465 مورد خرید ملک بیشترین تعداد خریداران خارجی ملک در ترکیه بودند. بعد از ایرانیان، عراقی‌ها با 426، روس‌ها با 227 و افعان‌ها با 184 در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید