پس از لبنان؛ مکرون برای تاکید بر حمایت از حاکمیت ملی عراق وارد بغداد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رسمی عراق، روز چهارشنبه 2 سپتامبر 2020 اعلام کرد، امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در سفر رسمی یک روزه وارد بغداد پایتخت عراق، شد.

این اولین دیدار مکرون از عراق است و گفته می‌شود که او با هدف ارائه ابتکار عملی برای حمایت از حق «حاکمیت» این کشور انجام می‌گیرد.

به گزارش‌ خبرگزاری فرانسه، قرار است رئیس‌جمهوری فرانسه با همتای عراقی خود، برهم صالح و مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.

مکرون اولین رئیس‌جمهوری یک کشور اروپایی است که پس از انتخاب مصطفی الکاظمی وارد بغداد می‌شود.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه به دلایل امنیتی درباره تاریخ این سفر اطلاع رسانی نکرده بود، اما مقامات عراقی چند روز پیش آن را اعلام کرده‌ بودند.

ماکرون عصر روز سه‌شنبه در پایان کنفرانس مطبوعاتی‌اش در لبنان، گفت: «دوست داشتم به شما اطلاع بدهم که فردا صبح من به عراق خواهم رفت تا با همکاری سازمان ملل متحد، ابتکار عملی برای حمایت از حق «حاکمیت» این کشور را ارئه کنم.

او همچنین روز جمعه گفته بود: «نبرد دفاع از حاکمیت عراق ضروری است تا مردم این کشور که رنج زیادی کشیده‌اند، اجازه ندهند کشورشان تسلیم قدرت‌های منطقه‌ای و تروریسم شود».

او افزود: «رهبران و افرادی در عراق هستند که از این امر آگاهند و می‌خواهند سرنوشت کشورشان به دست خودشان رقم بخورد».

رئیس‌جمهوری فرانسه در ادامه خاطرنشان کرد: «نقش فرانسه، کمک به مردم عراق برای تحقق حاکمیت ملی آنهاست».

ماکرون یادآور شد که قصد دارد، با همکاری سازمان ملل متحد، یک ابتکار عمل قوی برای حفظ حاکمیت عراق مطرح کند.

مکرون در 28 اوت نیز در نامه‌ای که توسط وزیر خارجه‌اش به مقامات عراقی تسلیم شد به آنها گفت: «ما اطمینان داریم که نبرد علیه داعش تمام نشده است. ما در کنار شما هستیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید