هشدار پنتاگون: زرادخانه نظامی چین گسترش می‌یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا در گزارشی هشدار داد که چین در نظر دارد در دهه آینده تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود را دو برابر کند، از جمله آن دسته از کلاهک‌های هسته‌ای که برای حمل با موشک‌های بالستیکی طراحی شده‌اند که امکان رسیدن تا آمریکا را دارند.

به گزارش سی‌ان‌ان پنتاگون در گزارش سالانه خود به کنگره آمریکا، همچنین نسبت به نیروی دریایی چین هشدار داده و تأکید دارد چین هم‌اکنون بزرگ‌ترین نیروی دریایی را در جهان دارد.

بر اساس این گزارش، چین تقریباً 350 کشتی جنگی و زیردریایی دارد که شامل 130 کشتی جنگی سطح آب می‌شود. این در حالی است که آمریکا تا اوایل 2020۰ حدود 293 کشتی داشته‌ است.در گزارش پنتاگون تجهیزات نیروی دریایی چین «مدرن و انعطاف‌پذیر» خوانده شده‌است که با نسل‌های قدیمی تجهیزات تعویض شده‌اند.

نگرانی چین از احتمال درگیری نظامی با آمریکا

این درحالی است که به گزارش خبر گزاری‌ها، سخنگوی ارتش چین نسبت به وقوع حوادث احتمالی نظامی بین چین و ایالات متحده در دریای جنوبی هشدار داد و از آمریکا خواست به بهانه آزادی ناوبری وارد آب‌های سرزمینی آن کشور نشود.

این سخنگوی چینی ادعا کرد: ارتش چین روز پنجشنبه یک ناو جنگی آمریکایی را در آب‌های سرزمینی چین در جزایر شیشا واقع در دریای جنوبی بیرون کرده‌است.

سخنگوی ارتش چین افزود: ارتش چین برای اخراج ناوشکن آمریکایی «یواس اس موستین» که بدون اجازه وارد آب‌های سرزمینی چین شده بود، نیروی دریایی و هوایی اعزام کرد.

این مقام ارتش چین از آمریکا خواست اقدامات تحریک آمیز خود را متوقف، عملیات دریایی و هوایی را در این منطقه مدیریت و سربازان خود را مهار کند تا از بروز حوادث جلوگیری شود.

اظهارات بی‌سابقه وزیر دفاع آمریکا علیه چین

این در حالیست که وزیر دفاع آمریکا چهارشنبه 2 سپتامبر با اعلام رهبری این کشور در منطقه راهبردی ایندوپاسیفیک هشدار داد: حتی یک اینچ از آن را به چین واگذار نمی‌کنیم.

به گفته این مقام آمریکایی، چین به دنبال بسط قدرت در سطح جهانی است و می‌خواهد تا نیمه قرن به برتری نظامی دست پیدا کند.

وزیر دفاع آمریکا از ایندوپاسیفیک (دو اقیانوس هند و آرام) به عنوان مرکز منازعه قدرت با چین نام برد و گفت که حضور چین رنگ و بوی جهانی به خود گرفته و واشینگتن باید توانایی رویارویی با آنها را در سطح جهانی داشته باشد.

این مقام آمریکایی افزود: مسؤلیت رهبری (این منطقه) با آمریکا است چراکه سالها است که یکی از کشورهای ایندوپاسیفیک محسوب می‌شویم.

اظهارات وزیر دفاع آمریکا در حالی بیان شد که روز گذشته، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور از تحریم افرادی خبر داد که در ساخت جزایر مصنوعی چین واقع در دریای چین جنوبی دخیل بودند.

همزمان، دولت پکن برای اثبات حق مالکیت خود بر این پهنه آبی، دو فروند موشک میان‌برد آزمایش کرد که یکی از آنها می‌تواند ناوهای هواپیمابر را هدف بگیرد.

کره شمالی باید خلع سلاح هسته‌ای شود

وزیر دفاع آمریکا همچنین با بیان اینکه کره شمالی باید خلع سلاح هسته‌ای شود، گفت: واشینگتن به رویکرد پیگیری خلع کامل و قابل راستی آزمایی سلاح‌های هسته‌ای کره شمالی ادامه خواهد داد.

این مقام آمریکایی در مراسمی در «هاوایی»، موضوع پیگیری برنامه تسلیحات هسته‌ای کره شمالی را مطرح کرد و گفت که ارتش آمریکا مسئولیت دارد که کشور را در وضعیت آماده‌باش در مقابل کره شمالی نگه‌دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید