ماکرون: دخالت‌های خارجی بزرگترین چالش پیش روی عراق است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه چهارشنبه 2 سپتامبر تأکید کرد که عراق با دو چالش اساسی روبه‌رو است که همان «داعش» و دخالت‌ورزی خارجی است.

رئیس‌جمهوری فرانسه در نشست خبری در بغداد با «برهم صالح» همتای عراقی خود گفت: «ما اینجا هستیم تا از عراق حمایت کرده و به پشتیبانی خود ادامه خواهیم داد.»

برهم صالح نیز با تأکید بر این که عراق نباید عرصه منازعه نیابتی میان دیگر کشورها باشد، اهمیت خشکاندن منابع تأمین بودجه تروریسم را خاطر نشان کرد.

ماکرون پیشتر درتوئیتی نوشت که «سفر به عراق به هدف کمک به تضمین امنیت عراق و حاکمیت اقتصادی آن در داخل و خارج صورت گرفته ‌است.»

وی افزود: «ما به نبرد تا به شکست کشاندن نهایی تروریسم، ادامه خواهیم داد و ثبات منطقه‌ای در بوته آزمایش قرار دارد و چالش‌های بسیاری در مورد تضمین حاکمیت عراق در داخل و در سطح منطقه وجود دارد.»

رئیس‌جمهوری عراق در جریان سفر یک روزه ماکرون به عراق از وی در کاخ السلام در بغداد استقبال کرد. این سفر در اوج بحران اقتصادی شدید و شیوع کووید 19 صورت گرفت که فشار زیادی را بر ساختار سیاسی عراق وارد ساخته ‌است.

عراق هرگز عرصه منازعات دیگران نخواهد بود

به گزارش خبرگزاری عراق، ماکرون ساعاتی پیش در نخستین سفر خود به این کشور و برای کمک به عراق در تأکید بر استقلال آن وارد بغداد گردید؛ آنهم در حالی که تنش شدیدی میان واشینگتن و تهران حکم فرماست.

شایان ذکر است که ماکرون درپی سفر دو روزه خود به لبنان، چهارشنبه 2 سپتامبر به عنوان نخستین رئیس‌جمهوری، پس از نخست‌وزیری مصطفی الکاظمی راهی بغداد گردید.

رئیس‌جمهوری فرانسه در جریان نشست خبری خود درپایان دومین سفرش به بیروت در کمتر از یک ماه گفت: «من به شما تأکید می‌کنم که فردا صبح در عراق خواهم بود تا با همکاری با سازمان ملل، ابتکار عمل روند حاکمیت و استقلال را در این کشور کلید بزنم.»

وی جمعه گذشته در دیدار با خبرنگاران گفته بود «نبرد برای حاکمیت و استقلال عراق امری اساسی است که به مردم این کشور که متحمل درد و رنج بسیار شده‌اند، اجازه می‌دهد تا در برابر سلطه جویی‌های منطقه‌ای و تروریسم، تسلیم نشوند.»

ماکرون افزود: «رهبران و مردم این کشور به این نکته وقوف داشته و خواهان تعیین سرنوشت خود به دست خودشان هستند و نقش فرانسه نیز کمک به آنها در این مسیر است.»

ماکرون خاطر نشان کرد که در صدد «انجام ابتکار عمل در راستای استقلال عراق به همراه عراقی‌ها با همکاری سازمان ملل است.»

شیوع کرونا بر شدت دشواری‌ها در عراق به عنوان دومین صادر کننده نفت در اوپک افزود که تا حدود زیادی از سقوط بهای نفت زیان دیده ‌است.

هشام داود مشاور نخست‌وزیر عراق سه شنبه 1 سپتامبر گفت که اهمیت این سفر در این است که سومین سفر یک مقام مسئول فرانسوی در یک ماه است.

پیام ماکرون و جان ایو لودریان وزیر خارجه این کشور که در ژوئیه گذشته به عراق رفت بر «اهمیت کنار کشیدن از تنش‌های پیرامونی» تأکید داشت.

فلورانس بارلی وزیر ارتش‌های فرانسه در 27 اوت در بازدید از بغداد واربیل بر ضرورت مبارزه با سازمان داعش تأکید کرده بود.

وی افزود که «ما بر این باوریم که نبرد با داعش هنوز پایان نیافته و ما در کنار شما هستیم.»

امانوئل ماکرون در ژانویه گذشته در پی موفقیت آمریکا در ترور قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس خواستار «کاهش تنش‌ها» گردید.

سفر ماکرون در پی اعلام خروج آتی نیروهای آمریکا از عراق در 21 اوت گذشته بدون مشخص کردن جدول زمانی برای این خروج صورت گرفت.

شایان ذکر است که هنوز نزدیک به 5 هزار سرباز و دیپلمات آمریکایی در عراق حضور دارند.

ایران از نیروهای شبه‌نظامی حشد الشعبی عراق حمایت می‌کند که خواهان عقب‌نشینی آمریکایی‌ها از عراق هستند.

گفتنی است آخرین نفرات نیروهای فرانسه مدتی پیش در سال جاری از عراق خارج شدند.

تروریست‌های فرانسوی در عراق

ماکرون در پاسخ به پرسشی در خصوص تروریست‌های فرانسوی زندانی در عراق گفت: «این افراد که به اراده خود به صفوف نبرد در عرصه‌ای خارجی پیوستند و متهم به انجام فعالیت‌های تروریستی در کشوری مستقل هستند، می‌بایست در این کشور محاکمه شوند.»

اکثریت 150 فرانسوی بازداشت شده به اتهام پیوستن به داعش در پادگان‌ها و مراکز بازداشت وابسته به فرمانداری‌های کوردها در شمال شرق سوریه بازداشت شده‌اند و 11 تروریست فرانسوی نیز در عراق زندانی و به اعدام محکوم شده‌اند.

دخالت ترکیه و استقلال عراق

به گفته مقام مسئول عراق، سفر ماکرون در راستای تأکید بر استقلال عراق در بردارنده پیامی غیر مستقیم برای ترکیه است.

ترکیه در ژوئیه گذشته عملیات هوایی و زمینی را در حمله به پیکار جویان کورد در شمال عراق اجرا کرد که خشم بغداد را برانگیخت وآنکارا را به نقض حاکمیت عراق بر خاک خود متهم کرد.

در همین اثنا، تنور تنش‌ها میان فرانسه و ترکیه در خصوص بحران لیبی بسیار داغ شده و دو کشور متهم به حمایت از طرفین درگیر درمنازعه جاری در لیبی هستند و اختلاف‌های موجود در آب‌های شرق مدیترانه پیرامون حفاری‌های نفتی و گازی ترکیه نیز مزید بر علت است.

به گفته منابع دست اندر کار عراقی، ماکرون در بغداد با مسئولان کورد دیدار خواهد کرد و به اربیل نخواهد رفت.

ماکرون در سال 2017 و پس از آغاز ریاست‌جمهوری خود و در پی اجرای رفراندوم از سوی کوردها درخصوص استقلال خود و مخالفت شدید بغداد با آن، اقدام به میانجی‌گری بین مقامات کورد و دولت عراق نمود.

ماکرون در آن تاریخ گفت «عراق قدرتمند، برخوردار از تنوع و خالی از تنش که تمامی عناصر تشکیل دهنده خود را به رسمیت بشناسد، شرطی اساسی برای برقراری ثبات فوری و شرطی میان مدت برای ثبات خاورمیانه است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size