روزنامه آلمانی: ارتش ترکیه فرمان اردوغان برای غرق کردن ناوچه‌ای یونانی را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه آلمانی «دی ولت» در شماره روز سه‌شنبه خود به نقل از منابع نظامی ترکیه نوشت: «رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه، چند روز پیش از ژنرال‌های ارتش این کشور خواست تا یک ناوچه یا کشتی یونانی را غرق کنند، به شرط اینکه در این عملیات تلفات جانی نداشته باشد».

این روزنامه نوشت «ژنرال‌های ارتش ترکیه با رد این پیشنهاد فرصت بهره‌برداری اردوغان از چنین حادثه را از او گرفتند».

«دی ولت» در ادامه گزارش خود نوشت: «اردوغان جنگ نمی‌خواهد. او به دنبال احقاق حقوق كشورش در منابع گاز مدیترانه، آن‌گونه که تبلیغ می‌کند نیست. تنها هدف او از دامن زدن به تنش و درگیری در خارج ، بهره‌برداری سیاسی داخلی است تا بتواند از کاهش محبوبیتش به دلیل شکست‌ طرح‌های اقتصادی و وخیم‌تر شدن فضای سیاسی، جلوگیری کند».

در همین حال تعدادی از کارشناسان ترکیه با هشدار در باره اینکه ممکن است سیاست‌های جنگی اردوغان در منطقه به اقتصاد ترکیه آسیب برساند، خواستار مقابله با سیاست‌های او شدند.

این کارشناسان گفتند، تندروی و شتاب حکومت اردوغان در اتخاذ مواضع علیه همسایگان و متحدانش، به سقوط ارزش لیر ترکیه منجر می‌شود و ممکن است به دلیل بلندپروازی‌های سیاسی رهبران آنکارا، اقتصاد این کشور بهای سنگینی را بپردازد.

در این زمینه، سلجوق گچار، اقتصاددان ترکیه، گفت: «ممکن است به دلیل وخیم‌تر شدن روابط آنکارا با واشینگتن و خطر جنگ با یونان، ارزش لیر ترکیه سقوط کند، به‌طوری که هر دلار برابر با 15 لیر شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size