خشم آنکارا از اقدام واشینگتن در برداشتن موقت تحریم تسلیحاتی قبرس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آمریکا چهارشنبه 2 سپتامبر اعلام کرد، تحریم بیش از 30 ساله فروش تجهیزات نظامی «غیر مرگبار» به قبرس را به شکلی جزیی و به مدت یک سال برمی‌دارد که این امر نارضایتی و خشم آنکارا را در پی داشت.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود عنوان کرد که مایک پمپئو وزیر خارجه تصمیم خود را به نیکوس اناستاسیادس رئیس‌جمهوری قبرس در مورد رفع «محدودیت‌های صادرات و صادرات مجدد و انتقال تجهیزات دفاعی غیر مرگبارو خدامات دفاعی، اطلاع داده و تأکید کرد که این تصمیم به شکلی موقت و محدود به سال مالی 2021 است.»

شایان ذکر است که کنگره آمریکا، متن این رویکرد را در دسامبر گذشته تصویب کرده بود.

تحریم یاد شده در مورد قبرس از سال 1987 از سوی آمریکا و در راستای تشویق وحدت مجدد قبرس اعمال گردید که بخش شمالی آن از حمله 1974 در اشغال ترکیه قرار دارد.

البته درعمل روشن شد که این تحریم بی فایده بود و دولت قبرس را به سوی دیگر شرکا سوق داد و نتوانست روند تجزیه این جزیره را پایان بخشد.

بوب منیندز سناتور دموکرات در بیانیه خود از «اهمیت اذعان» به اهمیت رابطه با قبرس به مثابه «شریک استراتژیک مورد اعتماد» تقدیر کرده و گفت: «به نفع ماست که این محدودیت‌های تسلیحاتی دیرپا به مدت چندین دهه را پایان داده و روابط خود در عرصه امنیتی با قبرس را عمق بخشیم.»

این در حالی است که وزارت خارجه ترکیه، رفع جزیی تحریم‌ها را به شدت محکوم کرد و از واشینگتن خواست تا «در این تصمیم تجدید نظر کند که بازتاب‌های منفی بر تلاش‌های جاری برای یافتن راه حل برای موضوع قبرس خواهد داشت.»

در بیانیه وزارت خارجه ترکیه هشدار داده شده «در غیر این صورت، ترکیه اقدامات معامله به مثل ضروری را برای تضمین امنیت قبرسی‌های ترک به مورد اجرا خواهد گذاشت.»

از سوی دیگر پمپئو بار دیگر بر حمایت آمریکا از «راه حل فراگیر برای احیای وحدت جزیره قبرس در چارچوب اتحاد فدرالی» تأکید ورزید.

گفتنی است که وزیر خارجه آمریکا در ژوئیه گذشته تحکیم همکاری‌های دفاعی با قبرس در قالب تأمین بودجه برای آموزش نظامی را اعلام کرده بود.

این موضع آمریکا درحالی است که دامنه تنش‌ها در شرق مدیترانه میان ترکیه و یونان در شکل افزایش نمایش قدرت نظامی، در حال بالا گرفتن است که بر میزان نگرانی‌های اروپا افزوده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید