احتمال وقوع فاجعه در دریای سرخ با آغاز نشت آب به درون مخزن نفتکش صافر یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گزارش‌های منابع رسانه‌ای از یمن سه شنبه یکم سپتامبر 2020 حاکی است که در پی ادامه ممانعت شبه‌نظامیان حوثی از ورود کارشناسان فنی سازمان ملل متحد برای ارزیابی وضعیت نفتکش صافر و تخلیه محموله آن، اکنون آب دریا آغاز به نشتی در مخزن نفتکش صافر یمنی در سواحل بندر الحدیده کرده و منطقه را بیش از پیش با خطر وقوع فاجعه‌ای زیست محیطی مواجه ساخته است.

فعالان یمنی در شبکه اجتماعی تصاویری را منتشر کرده‌اند که به گفته آنها نشت آب به درون مخزن نفتکش صافر که «بمب ساعتی» لقب گرفته است را نشان می دهد.

این فعالان یمنی نشتی آب به درون این نفتکش شناور را آغاز شمارش معکوس برای وقوع وخیم‌ترین فاجعه در یمن دانسته‌اند.

این فعالان گفته‌اند که علی‌رغم مخالفت شبه‌نظامیان حوثی با ورود تیم کارشناسان فنی سازمان ملل و تخلیه مخزن این کشتی، تیم مهندسان محلی با امکانات محدود و ناچیز خود در تلاشند تا شکاف‌های ایجاد شده به دلیل خوردگی بدنه مخزن این نفتکش را مسدود کنند.

این گزارش‌ها گفتند که تیم مهندسان محلی علی‌رغم این‌که در گذشته توانسته‌اند نشتی آب به درون مخازن کشتی را مهار و مسدود کند اکنون اما و به دلیل پر خطر بودن نشتی نسبت به بار قبلی و به دلیل خوردگی در بدنه مخزن شناور صافر امکان تعمیر آن به دست مهندسان محلی بسیار مشکل است و هر لحظه احتمال آن می‌رود فاجعه‌ای زیست محیطی در آب‌های منطقه به وقوع بپیوندد.

مخزن نفتکش صافر با محموله‌ یک میلیون و 200 هزار بشکه نفت خام و در حالی که عمر مفید آن عملا به پایان رسیده است از 5 سال گذشته تاکنون مورد هیچ‌گونه عملیات تعمیر و نگهداری واقع نشده و با کارشکنی حوثی‌ها و ممانعت آنها از دسترسی کارشناسان فنی سازمان ملل متحد به این شناور نفتکش، هر لحظه احتمال آن می‌رود وقوع فاجعه‌ زیست محیطی بزرگی منطقه و کشورهای ساحل دریای سرخ را تهدید کند.

آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد بارها و به طور مکرر خواستار ایجاد راه‌حلی فوری برای مشکل نفتکش صافر شده بود و در این راستا خواستار دسترسی غیر مشروط کارشناسان فنی مستقل برای انجام اصلاحات اولیه احتمالی آن شد.

همچنین درخواست‌های بین‌المللی برای تعمیر و نگهداری و حل مشکل نفتکش صافر به دلیل نگرانی‌ها از وقوع فاجعه‌ای زیست محیطی بالا گرفته است.

در همین راستا دولت قانونی یمن از همه کشورهای حوضه دریای سرخ خواست تا از میزان خطر آگاهی یافته و تلاش‌هایشان را برای ایفای نقش محوری در مقابله با خطرات فاجعه احتمالی در نفتکش صافر متحد کنند.

دولت قانونی یمن همچنین از مواضع بین‌المللی در محکومیت کارشکنی‌ها و بی‌اعتنایی‌های شبه‌نظامیان حوثی و باج‌خواهی و بهره برداری سودجویانه آنها از این نفتکش که عنوان «بمب ساعتی» لقب گرفته، استقبال کرد.

سازمان ملل متحد نیز شبه‌نظامیان حوثی را متهم کرد که به مدت دو سال کامل در روند تعمیر نفتکش صافر کارشکنی کرده‌اند.

سازمان ملل همچنین از خطرات وقوع فاجعه‌های زیست محیطی، معیشتی و اقتصادی بزرگی در صورت عدم اصلاح فوری نفتکش صافر هشدار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید