وکیل برادران افکاری: فیلمی که نوید و وحید را در حال ارتکاب جرم نشان دهد وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

وکیل برادران افکاری با رد ادعای خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه درباره وجود یک فیلم که نشان می‌دهد نوید و وحید افکاری مرتکب قتل شده‌اند، تاکید کرد که چنین فیلمی وجود ندارد و حضور نوید در نزدیکی محل قتل مربوط به یک ساعت قبل از وقوع جنایت است.

قوه قضاییه ایران که پس از ریاست ابراهیم رئیسی ادعای عدالت‌خواهی، رسیدگی به فساد و مجازات مفسدان اقتصادی را بیش از هر زمان دیگر افزایش داد، یک بار دیگر حکم اعدام را برای یکی از معترضان به وضعیت اقتصادی صادر کرده که واکنش‌های زیادی را به همراه داشت.

برای نوید، وحید و حبیب افکاری سه برادر بازداشت شده در اعترضات مرداد 97، احکام سنگین از جمله اعدام صادر شده و در دیوان عالی نیز به تایید رسیده است قوه قضاییه هم در واکنش به انتقادات نسبت به صدور چنین حکمی ادعا کرد فیلمی دارد که این دو برادر را در حال ارتکاب جرم نشان می‌دهد، حسن یونسی فرزند علی یونسی وزیر اطلاعات در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی و وکیل برادران افکاری در گفت‌وگو با امتداد، سه‌شنبه 1 سپتامبر 2020 اعلام کرد که اقاریر موکلانش تحت فشارهای روانی و جسمی بوده و آنها در دادگاه ارتکاب قتل را انکار کرده‌اند.

به گفته او، فیلم مورد ادعای قوه قضائیه مربوط به یک ساعت قبل از زمان قتل است.

یونسی از تشکیل پرونده دیگری تحت عنوان «محاربه و ارتکاب جرایم سیاسی» برای موکلانش خبر داد که در دادگاه انقلاب شیراز مورد رسیدگی قرار گرفته اما هنوز قطعی نشده و فرجام‌خواهی آن در دیوان عالی ادامه دارد.

او پرونده موکلانش را ذیل عنوان اتهامی «قتل عمد» در جریان دانست که منتهی به قطعیت حکم در دیوان عالی شده است.

وکیل برادران افکاری، از وجود نواقص قابل توجه هم به لحاظ رعایت آیین دادرسی کیفری و هم از نظر ادله‌ای که دادگاه بدوی به آن استناد کرده خبر داد.

به گفته او، نوید و وحید افکاری در پرونده قتل عمد متهم هستند و برادر دیگر آنها حبیب در این پرونده متهم نیست، نوید به عنوان مباشر و وحید به عنوان معاون قتل عمد مورد محاکمه قرار گرفته‌اند.

یونسی،‌ مهم‌ترین دلیلی که دادگاه بدوی برای ارتکاب جرم توسط متهمان به آن استناد کرده را اقاریری دانست که آنها در مرحله تحقیق نزد ضابطین داشته‌اند در حالیکه به گفته او، این از قواعد مسلم حقوقی است که اقرار خارج از دادگاه تنها در مواردی می‌تواند مورد استناد قرار گیرد که در تضاد با دیگر ادله و قرائن و شواهد نباشد.

وکیل برادران افکاری تاکید کرد که نوید و وحید در جریان دادگاه و رسیدگی به پرونده، هر دو اعلام کردند که اقاریری که نزد ضابطین داشته‌اند تحت فشارهای روانی و جسمی بوده و آنها در دادگاه به طور کلی ارتکاب قتل را انکار کرده‌اند.

یونسی تاکید کرد که هیچ دلیل مستند دیگری غیر از اقرار متهمان در مستندات دادگاه وجود ندارد و نه دلایل و شواهد قطعی که دادگاه به آنها استناد کند و نه شاهدی که نوید و وحید را در حال ارتکاب جرم قتل دیده باشد.

او با اشاره به مطلب خبرگزاری میزان متعلق به قوه قضاییه درباره این پرونده اظهار کرد که برخی موارد آن به لحاظ حقوقی دقیق نیست. این خبرگزاری در قسمتی از خبر خود اعلام کرده بود که فیلمی وجود دارد که متهمان را در حال ارتکاب قتل نشان می‌دهد.

وکیل برادران افکاری تاکید کرد که چنین فیلمی وجود ندارد و متهمان نیز در دادگاه چندین بار درخواست کردند، فیلم مورد ادعا به نمایش دربیاید که اتفاق نیفتاده است، تنها فیلمی که وجود دارد، دوربین‌های مغازه‌ای نزدیک محل قتل، یک ساعت قبل از وقوع جرم، حضور نوید را در محل نشان می‌دهد. نوید هم حضور خود را در آن منطقه به این دلیل که نزدیک مراکز خرید است، انکار نمی‌کند.

به گفته او، آنچه ادعا می‌شود که فیلمی وجود دارد که متهمان را در حال ارتکاب جرم نشان می‌دهد، صحت ندارد. مورد دیگری هم که این خبرگزاری منتشر کرده مبنی بر اینکه شاهدی وجود دارد که متهمان نزد او شرح دادند چگونه مرتکب قتل شده‌اند، بعدها این شاهد اعلام کرد که اقاریرش نزد ضابطین تحت فشار و بدرفتاری صورت گرفته است.

گفتنی است، دو دادگاه در شیراز طی محاکمه‌هایی جداگانه، نوید، وحید و حبیب افکاری را به اتهام مشارکت در اعتراضات مرداد 97 به اعدام و زندان و شلاق محکوم کرده‌اند. اعتراضات مرداد 97 ابتدا در اصفهان و در واکنش به افزایش شدید بهای طلا و ارز و گرانی شروع شد و به سرعت به چند شهر دیگر از جمله شیراز کشیده شد.

نوید افکاری، کشتی‌گیر و کارگر گچ‌کار، در یک فایل صوتی از زندان، عنوان کرده که زیر شکنجه مجبور شده علیه خودش اعتراف کند.

برادران افکاری به «تشکیل دسته معاند»، «سرقت و نگهداری اموال مسروقه» و «قتل یک کارمند حراست آب و فاضلاب» متهم شده‌اند. بهیه نامجو مادر این سه جوان در یک پیام ویدیویی که از او در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده گفت: «یک جلسه دادگاه برگزار کردند که بچه‌های من نتوانستند از خودشان دفاع کنند. این همه به آنها اتهام بستند بدون این که مدرکی داشته باشند».

او در ادامه از مردم خواست که به این خانواده کمک کنند تا جلوی احکام صادره علیه پسرانش گرفته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید