ولی‌عهد ابوظبی: به برپایی دولت فلسطینی پایبندیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولی‌عهد ابوظبی دوشنبه 31 اوت 2020 با بیان اینکه امارات متحده عربی به پرپایی دولت فلسطینی متعهد است، تاکید کرد کشورش این تصمیم (توافق صلح با اسرائیل) را به نفع صلح اتخاذ کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام) شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولی‌عهد ابوظبی افزود که صلح گزینه‌ای استراتژیک اما نه به ضرر مسئله فلسطین است.

این سخنان ولی‌عهد ابوظبی پس از فرود هواپیمای شرکت هواپیمایی اسرائیلی«ال عال» حامل هیات عالی‌رتبه اسرائیلی - آمریکایی که در اولین سفری تجاری از تل‌آویو به ابوظبی در پایتخت امارات متحده عربی به زمین نشسته، مطرح شد.

سفر این هیأت مشترک اسرائیلی - آمریکایی در چارچوب توافق سه‌جانبه مشترک و نقشه راه آغاز همکاری‌های میان دولت امارات متحده عربی و اسرائیل انجام شده است.

شیخ محمد بن زاید همچنین در سخنرانی‌ خطاب به فلسطینی‌های مقیم امارات ادامه داد که امارات کشور دوم آنهاست و بر تعهد کشورش به برپایی دولت فلسطینی به پایتختی قدس شرقی تاکید کرد.

گامی شجاعانه

از سویی هیأت اسرائیلی به حضورش در ابوظبی افتخار کرده و مئیر بن شبات مشاور امنیت ملی اسرائیل درباره توافق صلح امارات با اسرائیل گفت که امارات «اقدام شجاعانه‌ای» انجام داده است.

مشاور امنیت ملی اسرائیل همچنین با تاکید این‌که کشورش انتظار دارد صلح با امضای توافق‌های دیگری میان دو کشور تقویت شود، گفت:« راه صلح با امارات را خواهانیم».

مئیر بن شبات همچنین با اشاره به تهدید‌های ایران بر ضرورت مقابله با آن تاکید کرد.

ضرورت صلح برای ملت‌های منطقه

از سویی جارد کوشنر مشاور امور خاورمیانه‌ای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر اهمیت اولین پرواز میان اسرائیل و امارات که دوشنبه از تل‌آویو به ابوظبی انجام شد در سخنانی کوتاهی در فرودگاه پایتخت امارات، گفت:« صلح امری ضروری برای ملت‌های منطقه است».

کوشنر ابراز امیدواری کرد که این اولین پرواز میان اسرائیل و امارات که پس از توافق صلح میان دو کشور انجام شده سرآغاز پروازهای دیگری میان امارات و اسرائیل باشد. کوشنر در ادامه گفت:« باعث افتخار من است که در آن پرواز شرکت کردم».

کوشنر در پیامی به فلسطینی‌ها، گفت:«برای بهبودی آینده شان حامل پیام امید برای آنها هستیم». او همچنین افزود:« فلسطینی‌ها نباید به گذشته متکی باشند و باید به سوی میز مذاکره قدم بگذارند».

شایان ذکر است بر بدنه هواپیمای بوئینگ 737 شرکت هواپیمایی ال‌عال اسرائیلی حامل هیأت مشترک اسرائیلی - آمریکایی به ابوظبی، به سه زبان عربی، انگلیسی و عبری کلمه «صلح» نوشته شده است.

هیأت مشترک اسرائیلی - آمریکایی به ریاست جارد کوشنر مشاور رئیس جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه، رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا و مئیر بن شبات مشاور و رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل شامل تعدادی از نمایندگان بخش‌های مختلف در اسرائیل است.

سفر این هیأت اسرائیلی - آمریکایی به امارات چند روز پس از آن انجام می‌شود که ابوظبی در پی توافق صلح با تل‌آویو عمل به قانون تحریم اسرائیل لغو را کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید