با دادخواهی فعالان حقوق زن افغانستان؛ درج نام مادر در شناسنامه فرزند تایید شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر مطبوعاتی سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان سه‌شنبه 1 سپتامبر با نشر اعلامیه‌ای نوشت، در یک جلسه فوق‌العاده کمیته قوانین، تعدیل برخی از مواد قانون ثبت احوال نفوس این کشور از جمله درج نام مادر در تذکره(شناسنامه) فرزند تایید شده است.

در این اعلامیه آمده برای اجرایی شدن این کار، این تصمیم باید اول در کابینه بعداً در مجلس نمایندگان افغانستان تصویب شود.

شایان ذکر است که امسال دادخواهی تحت نام «نامم کجاست» وارد سومین سال شد این کارزار توسط برخی از فعالان حقوق زن افغان در سال 2017 در افغانستان راه اندازی شده بود.

دادخواهی امسال بر درج اسم مادر در تذکره(شناسنامه) فرزند تاکید دارد و فعالان حقوق زن افغان می‌گویند، باید هویت مستقل زنان افغانستان به رسمیت شناخته شود و قانونی گردد.

این فعالان حقوق زن علاوه کردند که زنان افغانستان از هویت مستقل برخوردار هستند باید نام‌ مادر در تذکره(شناسنامه) فرزندش درج شود. آنها علاوه کردند که هویت زنان را انکار نکنید، زنان انسان‌های مستقلی هستند.

این فعالان حقوق زن افغان اظهار کردند که مردان افغان از گرفتن اسامی مادر، خواهر و همسر خود شرم نکنند، زن نیز یک انسان است و دارای هویت مستقل.

در همین حال، ناهید فرید عضو مجلس نمایندگان افغانستان در ماه ژوئیه امسال در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «‫زن به‌عنوان انسان مستقل، دارای هویت مستقل است. ما برای شکستن تابوی نام‌گرفتن زن در جامعه، با تلاش برای درج نام مادر در کنار نام پدر در تذکره، کمپاین "نامم_کجاست‬" را مسوولانه ادامه می‌دهیم. این مسوولیت همه‌ی ماست تا نیمی از جامعه را به رسمیت بشناسیم. به ما بپیوندید».‬‬

مریم سما عضو دیگر مجلس نمایندگان افغانستان نیز در ماه ژوئیه امسال در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت، شناختن هویت مستقل زنان باید قانونی شود و اسم مادر باید در کنار اسم پدر در شناسنامه فرزندان شان درج شود.

سما ادامه داد: «این رفتار قانون با مادران تحقیر آمیز است که صلاحیت یک مادر را در مقابل فرزندش سلب می‌کند. یک مادر نمی‌تواند اگر شوهر هم نداشته باشد برای فرزند خود تذکره بگیرد».

شایان ذکر است که در حال حاضر در افغانستان فقط نام پدر در تذکره(شناسنامه) فرزند درج می‌شود و فعالان حقوق زن افغان تلاش دارند که باید در کنار نام پدر، نام مادر نیز در تذکره فرزند ذکر شود و این موضوع قانونی گردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید