امارات، اسرائیل و آمریکا: پیمان صلح ما مانع الحاق اراضی فلسطینی به اسرائیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از سفر هیاتی عالی‌رتبه از اسرائیل به ریاست مئیر بن شبات مشاور امنیت ملی این کشور به امارات متحده عربی که جارد کوشنر مشاور رئیس‌جمهوری آمریکا، روبرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا و برایان هوک مسئول گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا را به همراه داشت، سه کشور امارات، اسرائیل و آمریکا بیانیه مشترکی صادر کردند.

متن بیانیه این سه کشور که خبرگزاری وام، خبرگزاری رسمی امارات منتشر کرد، به شرح ذیل است: «پیمان صلحی که امارات و اسرائیل زیر نظر آمریکا در 13 آگوست 2020 درباره آن توافق کردند، گامی شجاعانه به سوی خاورمیانه‌ای باثبات‌تر، متکامل‌تر و شکوفاتر است.

این پیمان صلح اندیشه جدیدی درباره شیوه برخورد با مشکلات و چالش‌های منطقه عرضه می‌کند؛ اندیشه‌ای که روی گام‌های عملی که نتایج ملموس دارند و در درون خود وعده ساخت پل‌های جدید به سوی کاهش درگیری‌های موجود و جلوگیری از رخ دادن درگیری‌های جدید در آینده را دارد، تمرکز می‌کند.

این پیمان در زمان مناسب صورت گرفت. دهه‌های گذشته شاهد افزایش چشمگیر جنگ‌ها، ویرانی، آوارگی و تغییرات جمعیتی به سوی جوانان بودیم و لذا تصمیم گرفتیم به نیازهای نسل‌های حاضر و آینده پاسخ دهیم، زیرا که ضروری است به شکل کارا به همه این متغییرها پاسخ داده شود.

این پیمان فرصتی تاریخی برای برقراری روابط بین امارات و اسرائیل به وجود آورد و سبب متوقف شدن برنامه حکومت اسرائیل برای الحاق سرزمین‌های فلسطینی شد.

آمریکا و امارات از رهبران فلسطینی می‌خواهد که به همتایان اسرائیلی خود در مباحثاتی که به قصد ایجاد صلح در جریان است، مشارکت کنند.
امارات روز شنبه 29 آگوست 2020 قانون تحریمی که 40 سال پیش صادر شده بود را لغو کرد و این موضوع به شرکت‌ها و افراد اماراتی اجازه برقراری روابط تجاری مستقیم با اسرائیل را می‌دهد.

وزرای امارات و اسرائیل در بخش‌های مختلف و به ویژه در امور خارجه و امنیت غذایی مذاکرات رسمی خود درباره فرصت‌ها و چشم‎اندازهای همکاری‌های دوجانبه آغاز کردند. امروز یک خط تماس بین دو کشور برقرار کردیم و همزمان با صحبت‌های اکنون ما، اماراتی‌ها و اسرائیلی‌ها در پژوهش‎های پزشکی و بهداشتی آغاز کرده‌‎اند که امیدواریم به درمانی برای کووید19 منجر شود.

امروز شاهد اولین پرواز تجاری شرکت ال‌عال اسرائیل به امارات متحده عربی بودیم که تعدادی از مسئولان و اهالی رسانه را در خود داشت.

فردا مسئولان امارات، اسرائیل و آمریکا مذاکره درباره چشم‌اندازهای همکاری‌های دوجانبه در بخش‌های مانند سرمایه‌گذاری، تامین مالی، بهداشت، برنامه فضانوردی تجاری، هوانوردی تجاری، سیاست خارجی و امور دیپلماتیک، گردشگری و فرهنگ را آغاز می‌کنند، تا نتیجه برقراری رابطه بین دو کشوری باشند که مبتکرانه‌ترین و دینامیک‌ترین اقتصادهای منطقه را دارند.

امارات و اسرائیل از همه واکنش‌های مثبت به این پیمان از سوی تعدادی از دولت‌های سرتاسر جهان تشکر می‌کنند. ما به ویژه از دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا برای رهبری و مدیریت و نقش مهمش در به نتیجه رسیدن این دستاورد دیپلماتیک تشکر می‌کنیم. حمایت گسترده‌ دو حزب کنگره آمریکا از این توافق نیز مایه دلگرمی است.

امیدواریم و پیش‌بینی می‌کنیم که تلاش‌های گروهی ما در آینده نزدیک منجر به مجموعه‌ای از تحولات کوچک و بزرگ شود که ملت‌هایمان و ملت‌های همه منطقه را در مسیر تحقق امنیت و شکوفایی و صلح قرار دهند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید