.
.
.

عراقچی برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام وارد وین شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عباس عراقچی معاون امور سیاسی وزارت امور خارجه ایران برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام وارد وین شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، دوشنبه 31 اوت 2020، کاظم غریب‌آبادی سفیر ایران در وین اعلام کرد که عباس عراقچی، برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام وارد وین شده است.

بر اساس این گزارش، عراقچی در این سفر قرار است با برخی روسای هیات‌های شرکت‌کننده در نشست، دیدارهای دوجانبه داشته باشد و پس از آن نشست‌های کارشناسی اعضای برجام برگزار می‌شود.

نشست کمیسیون مشترک برجام نیز روز سه‌شنبه برگزار خواهد شد و عراقچی به دیدارهایش با هیات‌های دیگر کشورهای عضو برجام در این روز ادامه خواهد داد.

عباس عراقچی در سفر به وین با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین با وزیر امور خارجه اتریش دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

چندی پیش، آمریکا اعلام کرد که قصد دارد به رغم خروج از برجام، سازوکار اسنپ بک (مکانیسم ماشه) را فعال کند و به این توافق پایان دهد.

وزیر خارجه آمریکا، در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، اعلام کرد که ایران توافق‌نامه هسته‌ای را نقض کرده و بر همین اساس مایک پمپئو، خواستار فعال‌سازی مکانیسم ماشه و فعال شدن تمامی تحریم‌های پیشین علیه تهران شد. پس از آن، خبرگزاری رویترز از مخالفت 13 عضو از 15 عضو شورای امنیت با طرح آمریکا برای کلید زدن اسنپ بک (ماشه) علیه ایران خبر داد.

این 13 کشور اعلام کردند که آمریکا به دلیل خروج از برجام، حق استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد.

از سوی دیگر، آمریکا نیز به این کشورها واکنش نشان داد. کلی کرفت، نماینده آمریکا در سازمان ملل تاکید کرد که واشنگتن هرگز به ایران اجازه دستیابی به سلاح را نخواهد داد.

او که به العربیه گفت: «مکانیسم ماشه را بر اساس منافع آمریکا و ملت های منطقه اجرا خواهیم کرد و شورای امنیت باید به مسئولیت خود برای اجرای روندهای قانونی عمل کند».

نماینده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل توضیح داد که قطعنامه 2231 به این کشور اجازه می‌دهد تا سازوکار بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را اجرایی کند و هر کسی که در برابر اسنپ بک بایستد تحریم خواهد شد.

او در ادامه افزود: «ایران از سلاح برای تروریسم استفاده می‌کند و تهران باید تامین سلاح برای گروههای مسلح را متوقف کند و بدترین چیزی که می‌تواند اتفاق بیفتد دستیابی ایران به سلاح است».