.
.
.

عبدالله با رد فرمان اشرف غنی: صلاحیت تشکیل شورای عالی مصالحه ملی از من است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان دوشنبه 31 اوت فرمان محمد اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور را در مورد اعلام اعضای شورای عالی مصالحه ملی رد کرده گفت، صلاحیت تشکیل این شورا از وی است.

دفتر مطبوعاتی عبدالله عبدالله با نشر اعلامیه‌ای نوشت، به اساس صراحت بند «ب» موافقت‌نامه‌ی سیاسی 28 ثور(اردیبهشت) 1399، در بحث رسمیت و ایجاد این شورا از صلاحیت‌های رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی می‌باشد و ایجاب فرمان ریاست جمهوری را نمی‌کند.

در ادامه این اعلامیه آمده: «ترکیب شورای عالی مصالحه‌ی باید ملی، جامع و همه‌ شمول باشد و در این راستا مشوره‌ها با رهبران و جریان‌های مختلف سیاسی-مدنی از قبل آغاز گردیده و در حال نهایی شدن می‌باشد».

گفتنی است که پس از جنجالی شدن نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، به تاریخ 17 مه 2020 توافق‌نامه سیاسی میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله امضا شد که براساس آن شورای عالی مصالحه ملی به وجود آمد و عبدالله به عنوان رئیس این شورا معرفی شد و صلاحیت پیشبرد مذاکرات صلح را به عهده گرفت.

شایان ذکر است که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان شامگاه شنبه هفته جاری اعضای شورای عالی مصالحه ملی این کشور را اعلام کرد؛ اما واکنش‌های نیز در پی داشت.

هرچند اسم حامد کرزی رئیس جمهوری سابق افغانستان به عنوان عضو شورای عالی مصالحه ملی این کشور آمده است، اما وی با نشر اعلامیه‌ای نوشت، برای تأمین صلح تمام تلاش‌هایش را انجام خواهد داشت ولی در هیچ ساختار حکومتی اشتراک نخواهد کرد.

هم‌چنان، حزب جمعیت اسلامی افغانستان به ریاست صلاح‌الدین ربانی نیز در واکنش به اعضای شورای عالی مصالحه ملی اعلام کرد، این حزب در هیچ جلسات این شورا شرکت نخواهد کرد.