.
.
.

در اولین پرواز تجاری؛ هواپیمای مسافربری اسرائیلی در ابوظبی فرود آمد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اولین پرواز تجاری یک هواپیمای اسرائیلی روز دوشنبه 31 آگوست 2020 در ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی در میان پرچم‌های برافراشته اسرائیل، امارات و آمریکا و در چارچوب همکاری‌های مشترک تل‌آویو و ابوظبی بر زمین نشست.

این هواپیما که به سه زبان عربی، انگلیسی و عبری روی بدنه آن کلمه «صلح» حک شده بود، هیات از نمایندگاه حوزه‌های مختلف اسرائیل را به امارات آورد. جارد کوشنر، مشاور دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، روبرت اوبراین مشاور امنیت ملی کاخ سفید و مئیر بن شبات مشاور و رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل نیز در این هیات حضور دارند.

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی به طور رسمی از هیات اسرائیلی و آمریکایی استقبال کرد.

جارد کوشنر درباره این پرواز که اولین پرواز بین دو کشور است، ابراز امیدواری کرد که آغازی روندی تاریخی در خاورمیانه باشد.

جارد کوشنر این سخنان از ترک تل‌آویو هم در فروگاه بین‌المللی بن گوریون و سوار شدن بر هواپیمای بوئینگ 737 شرکت هواپیمایی ال‌عال مطرح کرد.

او با آرزوی آینده‌ای صلح‌آمیزتر برای منطقه، گفت: «امیدواریم این سفر تاریخی، آغاز روندی تاریخی در خاورمیانه و پس از آن باشد.»
مشاور دونالد ترامپ تاکید کرد که «گذشته نباید شکل آینده را تعیین کند... در حال حاضر امید زیادی وجود دارد و باور دارم به وجود آوردن صلح و شکوفایی در این منطقه و جهان ممکن است.»

او پیش از این نیز گفته بود که توافق عادی‌سازی روابط و برقراری روابط دیپلماتیک بین امارات و اسرائیل یک دستاورد تاریخی است و این فرصت برای دیگر کشورهای عربی نیز وجود دارد تا جا پای امارات بگذارند، اما او اصلاعی درباره توافق‌های محتمل پیش‌رو ندارد.


هیاتی که روز دوشنبه از اسرائیل به امارات آمد شامل نمایندگی از همه حوزه‌ها و بخش‌های مهم مانند سرمایه‌گذاری، دارایی، بهداشت، برنامه‌های فضایی، هوانوردی تجاری، سیاست خارجی، امور دیپلماتیک، و گردشگری و فرهنگ را شامل می‌شود و این افراد با نمایندگان دولت امارات دیدار کرده و فرصت‌های توسعه همکاری‌های مشترک و همچنین همکاری‌های سطح بالا بین دو کشور در نتیجه پیمان صلح را به بررسی و تبادل نظر خواهند گذاشت.

اولین پرواز شرکت «ال‌عال» به امارات به شماره «LW 971» که کد بین‌المللی امارات است انجام شد و پرواز برگشت هم شماره 972 که کد تماس بین‌المللی اسرائیل است را خواهد داشت.

در 13 آگوست 2020 امارات و اسرائیل خبر از توافق برای عادی‌سازی روابط دادند و در بیانیه مشترکی که در خبرگزاری وام، خبرگزاری رسمی امارات منتشر شد، آمد: «براساس توافق بین شیخ محمد بن زاید آل‌نهیان ولی‌عهد ابوظبی و جانشین فرمانده کل نیروهای مسلح امارات و دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست‌‎وزیر اسرائیل در تماسی تلفنی، توافق شد که بین اسرائیل و امارات روابط دوجانبه کاملی برقرار شود.»

این توافق از سوی بسیاری از کشورهای عربی و اروپایی مورد استقبال قرار گرفت و رئیس‌جمهوری آمریکا هم این توافق را که براساس آن ضمیمه‌سازی سرزمین‌های فلسطینی به اسرائیل متوقف خواهد شد طی 3 هفته میان شیخ محمد بن زاید آل‌نهیان ولی‌عهد ابوظبی و بنیامین نتانیاهو نخست‌‎وزیر اسرائیل در کاخ سفید امضاء خواهد شد