.
.
.

حمایت حزب الله و جنبش امل از نامزدی مصطفی ادیب برای نخست وزیری لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام بلند پایه سیاسی یکشنبه 30 اوت 2020 به رویترز گفته که در رایزنی‌های پارلمانی روز دوشنبه، فراکسیون‌های حزب‌الله و جنبش امل در پارلمان لبنان، مصطفی ادیب سفیر لبنان در آلمان را به عنوان نامزد پست نخست وزیری لبنان معرفی خواهند کرد.

از سویی جریان المستقبل به رهبری سعد حریری نخست وزیر اسبق لبنان قصد آن دارد تا ادیب مصطفی را برای تصدی مقام نخست وزیری لبنان نامزد کند.

به گفته منابع العربیه فراکسیون وابسته به میشل عون رئیس جمهوری لبنان نیز مصطفی ادیب را برای پست نخست وزیری این کشور معرفی کرده است.

مصطفی ادیب سفیر کنونی لبنان در آلمان است و پیش‌تر در شهر طرابلس مدیریت دفتر نجیب میقاتی نخست وزیر اسبق لبنان را بر عهده داشت.

ریاست جمهوری لبنان پیش‌تر برای برگزاری جلسه رایزنی‌های پارلمانی در روز دوشنبه جهت انتخاب نخست وزیر جدیدی برای این کشور فراخوان داده بود.

حسان دیاب نخست وزیر سابق لبنان در 10 اوت 2020 و در پی فاجعه انفجار بندر بیروت و ناکارآمدی دولتش رسما استعفا داده بود.

دیاب در کاخ بعبدا استعفای خود را تقدیم میشل عون کرد. عون رئیس جمهوری لبنان هم با قبول استعفای حسان دیاب اعضای شورای وزیران را به طور موقت برای اداره امور کشور مامور کرد.

انفجار 2750 تن از ماده نیترات آمونیوم انبار شده در بندر بیروت به کشته شدن ده‌ها تن و مجروح شدن نزدیک به 6000 نفر منجر شده و بخش‌های ساحلی پایتخت لبنان را به ویرانه‌ای تبدیل کرد.

این انفجار بزرگ علاوه بر آن همچنین باعث وخامت بیش از پیش اوضاع سیاسی و اقتصادی رو به فروپاشی در لبنان شده است.