.
.
.

تاکید دبیرکل سازمان ملل بر برداشتن موانع از سر راه رسیدگی به نفتکش «صافر»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که نفتکش یمنی «صافر» که به « بمب ساعتی شناور» موسوم شده و در آب‌های مقابل بندر راس عیسی الحدیده در غرب یمن از 5 سال پیش بدون تعمیر و نگهداری در مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی‌ لنگر انداخته است، آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد یکشنبه 30 اوت 2020 بر اهمیت مقابله با خطرهای نفتکش شناور «صافر» و برداشتن همه موانع سر راه رسیدگی به آن تاکید کرد.

به گزارش العربیه نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج در جواب نامه‌ اخیرش به سازمان ملل درباره نفتکش صافر پاسخی از سوی آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل دریافت کرد که طی آن بر برداشتن هر گونه موانعی از سر راه دسترسی بدون تاخیر تیم کارشناسان فنی به نفتکش مذکور و همکاری از طریق نهادهای متخصص سازمان ملل برای پیشگیری از خطراتی که وضعیت کنونی نفتکش صافر تشکیل می‌دهد، تاکید شد.

گوتیرش همچنین حمایت شورای همکاری خلیجی از تلاش‌های سازمان ملل متحد در این زمینه را با ارزش خواند.

نفتکش صافر با محموله 1.5 میلیون بشکه چیزی معادل 150,000 هزار تن نفت به دلیل نشت آب دریا به داخل موتورخانه آن در خطر خوردگی و تحلیل رفتگی قرار دارد.

بنا به ارزیابی‌های انجام شده در صورت وقوع نشتی از نفتکش صافر به آب دریا یمن برای پاکسازی آب دریا و منطقه از تاثیرهای این فاجعه به مدتی طولانی بیش از 30 سال زمان نیاز خواهد داشت.

در این راستا سازمان ملل شبه‌نظامیان حوثی را متهم کرده که طی دو سال گذشته مانع از تعمیر و نگهداری نفتکش صافر شده‌اند.

سازمان ملل همچنین از خطرهای زیست محیطی، معیشتی و اقتصادی بزرگ در صورت وقوع فاجعه به علت عدم اصلاح فوری نفتکش صافر هشدار داد.

نفتکش صافر که به «بمب ساعتی» موسوم است با محموله 1.5 میلیون بشکه نفت خام در آب‌های مقابل راس عیسی در بندر الحدیده شناور مانده و از سال 2014 تاکنون به دلیل تحت کنترل بودن از سوی شبه‌نظامیان حوثی و ممانعت آنها از دسترسی تیم‌های فنی به آن هیچ‌گونه عملیات تعمیر و نگهداری برای آن انجام نشده است.