.
.
.

ائتلاف عربی قایق بمب‌گذاری شده حوثی‌ها را در دریای سرخ منهدم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن یکشنبه 30 اوت 2020 اعلام کرد یک قایق بمب‌گذاری شده شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران را در جنوب دریای سرخ رهگیری و منهدم کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که قایق بمب‌گذاری شده‌ شبه‌نظامیان حوثی‌ از سواحل استان الحدیده به آب‌های دریای سرخ هدایت شده بود.

ائتلاف عربی همچنین تاکید کرد که به اجرای تدابیر لازم برای نابود کردن توانایی‌های شبه‌نظامیان حوثی که تهدیدی برای امنیت منطقه‌ای است، ادامه می‌دهد.

در همین راستا سرهنگ ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی اظهار داشت که نیروهای دریایی ائتلاف شامگاه یکشنبه موفق به شناسایی تلاش شبه‌نظامیان تروریست حوثی برای اقدامی خصمانه و تروریستی با استفاده از قایق بمب‌گذاری و هدایت شونده از راه دور شدند که توسط عناصر شبه‌نظامی حوثی تروریست از استان الحدیده به آب‌های جنوب دریای سرخ هدایت شده بود.

سرهنگ المالکی تاکید کرد که نیروهای ائتلاف موفق شدند قایق بمب‌گذاری شده‌ حوثی‌ها که تهدیدی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین مسیرهای دریانوردی و تجارت بین‌المللی است را منهدم کنند.

المالکی در ادامه توضیح داد که شبه‌نظامیان حوثی از استان ساحلی الحدیده به عنوان جایگاهی برای پرتاب موشک‌های بالستیک، به پرواز درآوردن پهپادهای بمب‌گذاری شده و هدایت قایق‌های بمب‌گذاری شده استفاده کرده و در نقضی آشکار علیه قوانین بین‌المللی انسانی با زیر پا گذاشتن مفاد توافق سوئد اقدام به استفاده از مین‌های دریایی می‌کنند.

او همچنین تاکید کرد که فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف به تدابیر قاطعانه و بازدارنده علیه این شبه‌نظامیان تروریست حوثی و غیرفعال و نابود کردن این گونه توانایی‌های آنها که تهدیدی علیه امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است، ادامه می‌دهند.

سرنگونی پهپاد بمب‌گذاری شده حوثی

انهدام قایق بمب‌گذاری شده حوثی‌ها در آب‌های جنوب دریای سرخ چند ساعت پس از آن صورت گرفت که ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن شامگاه یکشنبه اعلام کرد سامانه‌های دفاعی‌اش یک پهپاد بمب‌گذاری شده حوثی را در آسمان فرودگاه بین‌المللی ابها رهگیری و منهدم کردند.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی فرماندهی نیروهای ائتلاف، شبه‌نظامیان حوثی یمن این پهپاد بمب‌گذاری شده را به سوی فرودگاه بین‌المللی ابها سعودی به پرواز در آورده بودند که این اقدام حوثی‌ها از سوی ائتلاف نظامی عربی «تروریستی و وحشیانه» توصیف شده که سلامت مسافران حاضر در این فرودگاه را تهدید می‌کند.

سرنگونی این پهپاد سبب شد ترکش‌های آن به ساختمان فرودگاه ابها اصابت کند ولی این حادثه هیچ خسارتی در پی نداشت و ائتلاف ضمن محکومیت تلاش حوثی‌ها در تهدید مسافران فرودگاه ابها تاکید کرد به اقداماتش برای مقابله به «شبه‌نظامیان تروریست حوثی» ادامه می‌دهد و همه عناصر تروریستی و عواملی که در برنامه‌ریزی و اجرای این «عملیات تروریستی» نقش داشته‌اند را بر اساس قوانین بین‌المللی تحت پیگرد قرار می‌دهد.