.
.
.

چرا دانش‌آموزان دختر در اوبه هرات کم است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسئولان معارف(آموزش و پرورش) ولسوالی(شهرستان) اوبه ولایت هرات در غرب افغانستان به تازگی اعلام کردند، حضور دختران در مکاتب این ولسوالی در مقایسه با پسران 20 درصد کم‌تر است.

به گزارش خبرگزاری بانوان افغانستان، عبدالملک حیدری مدیر معارف ولسوالی اوبه هرات گفت، ازدواج‌‌های اجباری و زودهنگام، فقر و تبعیض جنسیتی در خانواده‌ها باعث شده است که شمار زیادی از دختران از آموزش محروم بمانند.

حیدری اضافه کرد، بیشتر خانواده‌ها، پیش از این‌که دختران شان مکتب را به پایان برسانند، آنان را مجبور به ترک می‌کنند.

وی ادامه داد، علاوه‌ بر ازدواج‌های اجباری و زودهنگام، فقر، سطح پایین سواد در میان خانواده‌ها نیز یکی از عوامل محروم ساختن دختران از آموزش است.

مدیر معارف ولسوالی اوبه هرات یادآوری کرد، برای حل این چالش، با این‌که از طریق شوراهای قومی، شورای مکتب، علمای دین و جلسه با خانواده‌ها پیرامون اهمیت تحصیل دختران صحبت شده است، با آن هم حضور دختران در مقایسه به پسران در مکاتب کمتر است.

در همین حال، سهیلا اکبری یکی از آموزگاران در ولسوالی اوبه هرات گفت: «قبلا به‌خاطر تشویق خانواده‌ها، از طرف مؤسسه‌های مختلف برای دختران مواد درسی و مواد غذایی داده می‌شد و خانواده‌ها به‌خاطرفرستادن دختران شان به مکتب، تشویق می‌شدند؛ اما در سه سال اخیر، این کمک‌ها قطع شده و شمار زیادی از دختران از سوی خانواده‌ها مجبور به ترک مکتب شده اند».

سهیلا اکبری ادامه داد، اکثر دخترانی‌که مجبور به ترک مکتب می‌شوند علاقه‌ی زیادی به مکتب و ادامه تحصیل دارند.

از سوی دیگر، ذکریا رحیمی رئیس اداره معارف ولایت هرات می‌گوید، 34 مؤسسه با این اداره جهت آموزش و پرورش در این ولایت همکار است و آنان همواره برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدتی را جهت کاهش آمار بی‌سوادی اجرا می‌کنند.

رحیمی اضافه کرد، اداره معارف ولایت هرات تلاش دارد تا در سال‌های آینده، تغییراتی چشم‌گیری در کاهش رقم افراد محروم از مکتب به وجود آورد.

شایان ذکر است که این خبر در شرایطی نشر شده که امسال اشتراک دختران در آزمون کانکور در مقایسه به پسران در ولایت هرات افزایش یافته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم