.
.
.

موضع‌گیری مقتدرانه رهبر مارونی‌های لبنان در تعارض با حزب‌الله

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اسقف بشاره الراعی رهبر مذهبی مارونی‌های لبنان در صریح‌ترین موضع‌گیری خود نسبت به سلاح حزب‌الله، خواستار به زیر کنترل ارتش درآمدن تمای سلاح‌های موجود در کشور شد و تأکید کرد که تصمیم‌گیری در مورد جنگ و صلح باید منحصراً در دست دولت باشد.

این در حالی بود که حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله در سخنان یکشنبه 30 اوت به مناسبت عاشورا تأکید کرد که حزب‌الله همچنان در موضع منازعه با اسرائیل و رویارویی با سیاست‌های آمریکا پایدار است.

وی بار دیگر مواضع این حزب تحت‌الحمایه ایران نسبت به جنگ با اسرائیل را تکرار کرد که در تعارض آشکار با موضع بشاره الراعی قرار دارد که خواهان بی‌طرفی و برقراری صلح عادلانه است.

مخالفت با سیاست جبهه‌گیری

رهبر مذهبی مارونی‌های لبنان در ادامه سخنانش با تأکید بر اشتیاق لبنانی‌ها برای زندگی در فضای صلح آمیز، خواهان «عدم ورود لبنان به دایره قطب بندی‌ها و منازعه‌ها سیاسی و جنگ‌های منطقه ای و فرا منطقه‌ای» شد.

او همچنین خاطرنشان نمود که اعلام جنگ و صلح، موضوعی است که تصمیم‌گیری در موردش با توجه ماده 65 قانون اساسی، به تصمیم دو سوم وزرای کابینه بازمی‌گردد و هیچ جهتی به جز دولت از چنین اختیاری برخوردار نیست.

الراعی از کشته شدن دو نفر و زخمی شدن شماری از مردم در منطقه خلده در نزدیکی بیروت در پی درگیری‌های عناصر شبه‌نظامی، عشائری و مذهبی ابراز تاسف کرد که دو روز پیش در جریان بروز درگیری میان اهالی این منطقه با طرفداران حزب‌الله رخ داد.

شایان ذکر است که الراعی هفته گذشته خواستار برگزاری انتخابات پیش‌رس پارلمانی در کشور و تشکیل کابینه نجات ملی به عنوان جایگزینی «طبقه سیاسی» حاکم گردید.

الراعی درآن تاریخ تأکید کرد که مردم لبنان خواهان دولتی هستند که «با گذشته آکنده از فساد ملی و اخلاقی و مالی آن متفاوت باشد» و إصلاحات را پیاده کند (در توصیف کابینه ای به دور از طبقه سیاسی کنونی).

این در حالی است که حزب‌الله خواستار تشکیل کابینه ای با مشارکت تمامی طیف‌های سیاسی برغم نارضایتی شدید مردمی در لبنان در پی بروز انفجار مهیب 4 اوت در بندر بیروت شد که 190 کشته برجای گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم