.
.
.

عقب‌نشینی نصرالله در برابر فشارهای فرانسه: «ما برای پیمان سیاسی جدید آماده‌ایم»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان از آمادگی مشروط این جریان سیاسی بر سر گفت‌وگو درباره پیشنهاد فرانسه برای یک پیمان (میثاق) سیاسی جدید در لبنان خبر داد.

به گزارش رسانه‌های داخلی لبنان، نصرالله که یکشنبه 30 اوت به مناسبت مراسم عاشورا سخنرانی می‌کرد گفت: «ما فراخوان رئیس‌جمهوری فرانسه برای یک پیمان سیاسی جدید را در جریان سفر اخیر به لبنان شنیدیم. ما برای تمام گفت‌وگوهای سازنده درباره این موضوع آماده هستیم اما به شرطی که گفت‌وگوها میان لبنانی‌ها و مبتنی بر اراده همه احزاب باشد.»

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه ششم ماه اوت، دو روز پس از انفجار مهیب بندر بیروت به لبنان رفت و با انتقاد از نظام سیاسی-حقوقی حاکم بر این کشور خواستار اجرای اصلاحات گسترده برای جلوگیری از «نابودی لبنان» شد.

قرار است ماکرون روز دوشنبه، (فردا) 1 سپتامبر بار دیگر به لبنان سفر کرده و با نمایندگان احزاب سیاسی دیدار و گفت‌وگو کند
شایان توجه است که پارلمان لبنان پس از استعفای دولت حسان دیاب تاکنون موفق به تشکیل کابینه جدید نشده‌است. انتخاب دولت و تعیین نخست‌وزیر براساس نظام سیاسی قومی مذهبی لبنان معمولاً روندی بسیاری طولانی و زمان بر است.

حزب‌الله به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و قدرتمندتر جریان‌های سیاسی لبنان در دهه گذشته، یکی از اهداف معترضان پرشمار به بی‌کفایتی حاکمیت در این کشور به‌شمار می‌رود تا جایی که درپی انفجار 4 اوت در بندر بیروت، تصاویر برخی از چهره‌های سیاسی لبنان از جمله حسن نصرالله به شکلی نمادین به دار آویخته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم