.
.
.

داوود اغلو به اردوغان: اجازه نمی‌دهیم شخصی یا خانواده‌ای‌ کشور را گروگان بگیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد داود اوغلو نخست وزیر سابق ترکیه و رئیس حزب آینده، با انتقاد شدید از عملکرد دولت کشورش در برخورد با بیماری همه‌گیر کرونا و آنچه که پنهان کردن اطلاعات واقعی این بیماری همه گیر در ترکیه نامید، گفت، اجازه نمی‌دهیم شخصی یا خانواده‌ای‌ کشور را گروگان بگیرند.

داوود اغلو این سخنان را در انتقاد از عملکرد دولت در زمینه اعطای امتیازهای ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی که گفته می‌شود بیشتر به شرکت‌هایی که مالکان آن به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نزدیک‌ داده شده، ایراد کرده است.

داوود اغلو طی سخنانی در کنفرانسی‌هایی که در ایالت‌های زونگولدک، نیگده و بیبوت برگزار کرد، با انتقاد از عملکرد دولت در مورد بیماری همه گیر کرونا گفت: «مهمترین مشکل در این راستا این است که داده‌ها حقیقی و آمار را مخفی می‌کنید. بسیاری از متخصصان و دانشگاهیان در زمینه علوم پزشکی که من آنها را می‌شناسم نمی‌توانند به آمار حقیقی بیماران کرونا دسترسی پیدا کنند. نباید تصمیم گیری در باره مسئله بهداشت و سلامتی یک ملت را تنها به دست سه یا پنج وزیر یا یک خانواده که در کاخ ریاست جمهوری نشسته سپرده شود، راهنمای حقیقی سلامت و بهداشت مردم اعضای کمیته علمی هستند که تحت تأثیر هیچکس قرار نمی‌گیرند».

داوود اغلو و اردوغان
داوود اغلو و اردوغان

نخست وزیر سابق ترکیه با محکوم کردن اعطای امتیازات ویژه به صاحبان شرکت‌های نزدیک به دولت، گفت: «برای نجات 3-5 شرکت ساختمانی آنها باند فرودگاه آتاتورک در استانبول را تخریب کردند کارگران ما خون گریه می‌کنند. من در همه مناطق آناتولی سفر کردم همه مردم از اوضاع معیشتی شکایت می‌کنند آنها مرا به آغوش می‌گیرند و می‌گویند نخست وزیر ما نمی‌توانیم نان خانه‌مان را تامین کنیم چه کار کنیم؟».

داوود اغلو افزود: «دست‌های خشن آناتولی (کارگران) تحت تأثیر گرسنگی زیان خواهند دید و در عوض روسای شرکت‌های ساختمانی که سود آسانی کسب می‌کنند، با رفاه و آسایش را زندگی خواهند کرد».

داود اوغلو با اشاره به حمایت اردوغان از دامادش بیرات البیرق، که وزیر دارایی ترکیه است، گفت:«حزب حاکم عدالت و توسعه به حزب یک شخص یا حزب یک خانواده تبدیل شده است اما من می‌خواهم آنها بدانند كه ما هرگز اجازه نمی‌دهیم كه شخصی یا خانواده‌ای یا گروهی کشور را گروگان خود کند. ما امور همه 83 میلیون شهروند ترک را پیگیری خواهیم كرد، مالكیت عمومی را نیز تحت نظر خواهیم گرفت و درآمد كشور را به ذینفعان و ادارات خارجی تحویل نخواهیم داد، در این کشور افرادی گرسنه هستند كه به تحقق عدالت نیاز ضروری دارند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم