فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • واشینگتن: نیروهای پاسدار صلح می‌توانند زرادخانه حزب‌الله در لبنان را کاهش دهند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  واشینگتن تأکید کرد که نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل «یونیفل» می‌توانند زرادخانه حزب‌الله را کاهش داده و به زاغه‌های سلاح آن دست یابند.

  واشینگتن درموضع خود خاطر نشان کرد که تصمیم به تمدید مأموریت یونیفل در لبنان «گامی در رستای بهبود عملکرد آن است و دوران ساده‌گیری شورای امنیت نسبت به مأموریت یونیفل در لبنان به سر رسیده‌است.»

  واشینگتن کاهش نفرات یونیفل در لبنان را گامی در جهت ارزیابی مأموریت آن توصیف کرده، ابراز امیدواری کرد که «این اقدام، شامل اجرای جهاتی بشود که در سر راه مأموریت این نیرو، اشکال تراشی می‌کنند.»

  شورای امنیت، جمعه 28 اوت طی قطعنامه ای مقرر داشت که شمار نفرات نیروی پاسدار صلح سازمان ملل در جنوب لبنان، کاهش یافته و دامنه ماموریت‌های محوله در جهت برطرف کردن نگرانی‌های آمریکا و اسرائیل در مورد فعالیت شبه نظامیان حزب‌الله در منطقه، گسترش یابد.

  این مصوبه تنظیم شده از سوی فرانسه، حداکثر نفرات یونیفل را زیر فشار آمریکا از 15 هزار تن به 13 هزار نفر کاهش داد.

  به گفته یک دیپلمات آگاه (که نخواست نامش فاش شود) به فرانس پرس، این کاهش نفرات یونیفل تغییر چندانی در أوضاع جاری در جنوب لبنان نخواهد داد زیرا شمار نیروهای پاسدار صلح در جنوب لبنان در حال حاضر 10 هزار و 500 عنصر است.

  در این قطعنامه تازه، خواسته دیگر آمریکا و اسرائیل نیز در نظر گرفته شده زیرا از دولت لبنان خواسته شده «امکان دسترسی فوری و کامل به مراکز مورد نظر یونیفل برای بازرسی از آن‌ها را فراهم آورد، از جمله تونل‌هایی که از خط آبی ترسیم شده از سوی سازمان ملل میان اسرائیل و لبنان عبور می‌کنند.»

  در این قطعنامه اعطای آزادی تحرک و دسترسی به تمامی مناطق خط آبی برای نیروهای یونیفل مورد تأکید قرار گرفته و کلیه تلاش‌ها برای محدود کردن تحرک نیروهای سازمان ملل و حمله به عناصر یونیفل با شدیدیترین عبارات محکوم شده‌است.

  شورای امنیت دراین قطعنامه «همه موارد نقض هوایی ودریایی خط آبی را محکوم و تمامی جهات را به احترام به توقف عملیات خصمانه» فرا خوانده‌است. در این قطعنامه از دبیرکل سازمان ملل خاسته شده گزارش فوری و مفصلی را درمورد «نقض حاکمیت لبنان و محدودیت‌های موجود در تحرک یونیفل»، ارائه دهد.

  شایان ذکر است که اسرائیل همواره حزب‌الله تحت الحمایه ایران را به ممانعت از اجرای ماموریت‌های یونیفل متهم می‌دارد که این موضع از سوی دولت آمریکا نیز کاملاً مورد حمایت قرار گرفته‌ است.

  اسرائیل در سال 2019 مجموعه به تعبیر خود «تونل‌های رزمی» را منهدم کرد که حزب‌الله در زیر مرزها حفر کرده بود.

  کلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل بعد از رای‌گیری در خصوص این قطعنامه گفت: «امروز دوره ای طولانی از بی‌تفاوتی شواری امنیت در قبال یونیفل و نفوذ فزاینده و برهم زننده ثبات منطقه از سوی ایران و سازمان تروریستی حزب‌الله مزدور نظام ایران، به پایان آمد. دولت ترامپ در سال‌های اخیر به شدت از ناتوانی یونیفل در مهار تهدید حزب‌الله نگران بود.»

  وی افزود: «ما هرگز نخواهیم گذاشت این وضعیت ادامه یابد. شورای امنیت باید در مقابله با این أوضاع به ما بپیوندد.»

  کرافت سازمان ملل را به استفاده از مفاد این قطعنامه تشویق کرد و خاطر نشان نمود که دولت لبنان می‌بایست تلاش‌هایش را افزایش داده و به این ترتیب توان یونیفل برای انجام ماموریت‌های محوله را تضمین کند.

  کرافت هشدار داد: «اگر این اقدام به بهبود عملکردهای ضروری یونیفل شامل بهبود دسترسی آن به تمامی مواضع و اقداماتی برای کاستن از زرادخانه گسترده و فزاینده حزب‌الله نیانجامد، اعضای شورای امنیت می‌بایست آماده اجرای اقدامات بیشتر در زمان تمدید مأموریت یونیفل در سال آینده باشند.»

  از سوی دیگر گلعاد اردان نماینده اسرائیل در سازمان ملل نیز این قطعنامه را «آخرین هشدار» به دولت لبنان خواند و اعلام کرد «مسئولیت کامل هر گونه تنش آفرینی اضافی یا پی آمدهای وخیم این گونه اقدامات در صورت ادامه تحرکات حزب‌الله در تبدیل کردن جنوب لبنان به پایگاهی برای فعالیت‌های تروریستی زیر چشم یونیفل، متوجه دولت لبنان می‌باشد.»

  شایان ذکر است که یونیفل از سال 1978 در لبنان حضور داشته و پس از جنگ میان حزب‌الله و اسرائیل درتابستان 2006 تقویت شد که به موجب قطعنامه 1701 کلیه عملیات جنگی میان لبنان و اسرائیل متوقف گردید. همزمان با این امر نیروهای یونیفل در جنوب لبنان تقویت شده و مأموریت نظارت بر توقف عملیات جنگی با هماهنگی با ارتش لبنان نیز به آن واگذار گردید.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران