فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نماینده پارلمانی نزدیک به اردوغان خواستار برپایی «ترکیه بزرگ» شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  متین گلونک نماینده پارلمانی حزب حاکم عدالت و توسعه در ترکیه که از نزدیکان رجب طیب اردوغان و از همشهریان خانواده رئیس جمهوری ترکیه است جمعه 28 اوت 2020 بر شبکه توئیتر با انتشار نقشه‌ای، خواستار برپایی آنچه «ترکیه بزرگ» نامیده، شد که علاوه بر قبرس، ارمنستان و نصف مساحت بلغارستان و مناطق وسیعی از گرجستان، سوریه و عراق، شامل شمال یونان و جزایر شرقی دریای اژه‌ می‌شود.

  وب‌سایت «گریک سیتی تایمز» در گزارشی درباره این موضوع اظهار داشت که متین گلونک نماینده پارلمانی نزدیک به اردوغان طی سلسله توئیت‌هایی پیروزی سلجوقیان بر امپراتوری بیزانس در نبرد ملازگرد در سال 1071 که به ترک‌های آسیایی اجازه داد برای اولین بار در تاریخ وارد اروپا شوند را تحسین کرد.

  این نماینده پارلمان ترکیه افزود که «ترکیه با اتخاذ گام‌هایی بزرگ و تحرکات بزرگ الهام‌گرفته از واقعه 1071 وارد قرن بیست و یکم شده است. و امروز، دلیل این که جهان غرب به سراغ ما آمده این است که امتی که پس از 1938 به خواب رفته بود در 15 ژوئیه بیدار شده و گشایش به سوی سوریه، دریای مدیترانه و آفریقا با الهام از (پیروزی) 1071 صورت گرفته است».

  وب‌سایت یونانی Greek City Times پنج‌شنبه گزارشی ویژه را درباره نزاع میان آتن و آنکارا و آرمان‌ تشکیل ترکیه بزرگ منتشر کرد.

  این وب‌سایت همچنین در گزارش خود در این رابطه گفت که « با الهام از روح 1071»،گلونک عملا اعتراف کرده که ترکیه هدف اشغال شوریه، دریای مدیترانه و آفریقا و تسلط نظامی بر این مناطق را دنبال می‌کند.

  روح پیروزی در نبرد ملازگرد همچنان زنده است

  این عضو پارلمان ترکیه در توئیت دیگری گفت:« نوادگان کسانی که معتقد هستند ما را از آناتولی بیرون خواهند کرد امروز در تلاشند تا ما را از دریای مدیترانه بیرون کنند. شک ندارم که آنها در دریای مدیترانه شکست خواهند خورد.. (روح پیروزی در نبرد ملازگرد همچنان زنده است).. دولت ترکیه و نیاز به پاسخگویی به روح امت در تمام زمینه‌ها همچنان پابرجاست».

  این نماینده پارلمانی حزب عدالت و توسعه در ادامه توئیت‌هایش نقشه ترکیه بزرگ را منتشر کرد که شامل شمال یونان و جزیره‌های شرق دریای اژه است که به اشغال ترکیه درآمده است.

  ترکیه پنج‌شنبه ماموریت جدال برانگیز حفاری منابع گاز در شرق دریای مدیترانه را تمدید کرد و در حالی که خطر از کنترل خارج شدن نزاع میان ترکیه و یونان و اتحادیه اروپا بر سر منابع انرژی مرزی دریایی در منطقه شرق دریایی مدیترانه همچنان پابرجاست، آنکارا در ادامه اعلام کرد که تمرینات و رزمایش نظامی دریایی در منطقه انجام خواهد داد.

  نیروی دریایی ترکیه در این راستا نیز از تمدید ماموریت کشتی لرزه‌نگاری «عروج ریس» و کشتی‌های جنگی اسکورت آن به مدت 5 روز اضافی که تا روز سه‌شنبه آینده به پایان خواهد رسید، خبر دادند.

  تبلیغات