فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • برنامه آمریکا برای بیرون آوردن یک سوم نیروهای مستقر خود در عراق

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند انتظار می‌رود آمریکا حدود یک سوم از نیروهای این کشور مستقر در خاک عراق را کاهش دهد.

  این گزارش به نقل از مقامات آمریکایی در راستای سیاست‌های دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، به منظور پایان دادن به «جنگ‌های بی پایان» عنوان شده‌ است.

  وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، همچنین دولت عراق تاکنون دربارهٔ این گزارش اظهار نظر نکرده‌اند.

  شمار نیروهای آمریکایی در عراق، به نقل از یک مقام آمریکایی در گفتگو با شبکه خبری «ای‌بی‌سی نیوز» از 5 هزار و 200 نفر به 3 هزار و 500 نفر کاهش خواهد یافت. احتمال می‌رود این کاهش نیرو طی دو تا سه ماه آینده انجام شود.

  وال‌استریت ژورنال هم به نقل از چند مقام وزارت دفاع آمریکا، گزارش‌ها در مورد کاهش حدود یک سوم نیروهای آمریکایی در عراق طی دو تا سه ماه آینده را مورد تأیید قرار داده ‌است.

  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، از مدت‌ها پیش، خواستار کاهش نیروهای نظامی آمریکایی در خاک عراق شده بود.

  هم‌اکنون، حدود 5 هزار و 200 سرباز آمریکایی در خاک عراق مستقر هستند. در صورت کاهش یک سوم نیروها، شمار نظامیان آمریکایی در خاک عراق به تعداد این نیروها در زمان پیش از شروع جنگ علیه گروه موسوم به «خلافت اسلامی»، داعش، در سال 2015، بازمی‌گردد.

  در پی تصرف شهر موصل، توسط گروه موسوم به «خلافت اسلامی»، در سال 2014، شمار نیروهای نظامی آمریکایی در خاک عراق به مرور افزایش یافت در به حدود 5 و 200 نفر رسید.

  در دیدار هفته گذشته میان مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق و مقامات ارشد آمریکایی، هیچ گزارشی در مورد کاهش نیروهای آمریکایی در خاک عراق اعلام نشد.

  مصطفی الکاظمی، در یک نشست خبری در واشینگتن، نسبت به خطر شبه‌نظامیان در خاک عراق هشدار داده و گفته بود: «هسته‌های مخفی گروه خلافت اسلامی هنوز در عراق فعال هستند.»

  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، یکی از اهداف برای باقی نگهداشتن نیروهای آمریکایی در خاک عراق را، «مراقبت» در برابر خطرهای احتمالی ایران عنوان کرده بود.

  در عین حال با نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری در روز سوم نوامبر، دونالد ترامپ قصد دارد تا به هواداران خود نشان دهد که آمریکا در حال کاهش شمار نیروهای خود در خاک عراق و افغانستان است.

  نشریه وال استریت جورنال با بیان «نگرانی برخی از فرماندهان آمریکایی درخصوص کاهش نیروهای نظامی این کشور در خاورمیانه» اشاره دارد: همزمان با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه، کاهش نیروهای آمریکایی در منطقه و تمرکز بیشتر روی چین می‌تواند راهبرد درازمدت وزارت دفاع آمریکا باشد.

  برخی از کارشناسان نظامی، با اشاره به عملیات نیروهای آمریکایی در سوریه، تأکید دارند شمار نیروهای آمریکایی مستقر در خاک عراق نباید از 3 هزار و 500 نفر کمتر باشد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران