فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ابداع پیش‌تازانه گوگل در «شبیه‌سازی کوانتومی» یک واکنش شیمیایی

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  شرکت گوگل در راه رسیدن به نخستین شبیه‌سازی کوانتومی از یک واکنش شیمیایی از پردازنده «سیکامور» استفاده کرده ‌است.

  به گزارش نشریه «نیو ساینتیست»، دانشمندان شرکت گوگل با استفاده از یک رایانه کوانتومی برای شبیه‌سازی یک واکنش شیمیایی، هر چند یک نمونه ساده از آن، گامی در پیش‌برد عملی محاسبات کوانتومی برداشته‌اند. این شرکت برای دستیابی به این کار شگرف از رایانه موسوم به «سیکامور» ساخته خود استفاده کرد.

  ممکن است «سیکامور» را از سال 2019 به خاطر بیاورید؛ زمانی که این رایانه در مدت زمان 200 ثانیه کاری را انجام داد که گوگل ادعا می‌کرد انجام آن توسط یک ابر رایانه، 10 هزار سال طول می‌کشد و گوگل با دستیابی به این نقطه عطف، ادعا کرد که به «برتری کوانتومی» دست یافته ‌است.

  در محاسبات کوانتومی، برتری کوانتومی توانایی بالقوه دستگاه‌ها برای حل مشکلاتی است که رایانه‌های کلاسیک عملاً از انجام آن ناتوان هستند.

  در واقع این شبیه‌سازی واکنش شیمیایی جدید احتمالاً برای «سیکامور» مناسب‌تر است، زیرا اتم‌ها و مولکول‌ها در حیطه قوانین مکانیک کوانتوم اداره می‌شوند و این امر باعث می‌شود رایانه‌های کوانتومی بهترین راه برای شبیه‌سازی دقیق آنها باشند.

  در این مطالعه، دانشمندان یک مولکول دیازن را طی فرآیندی شبیه‌سازی می‌کنند که اتم‌های هیدروژن خود را در اطراف نیتروژن مستقر و تنظیم می‌کنند.

  محققان برای بررسی اینکه شبیه‌سازی جدید آنها دقیق است یا نه، همان واکنش را روی رایانه‌های کلاسیک اجرا کردند. «رایان بابوش» از گوگل گفت که علیرغم اینکه این واکنش یک واکنش ساده است، این کار گامی بزرگ در راه محاسبات کوانتومی است.

  وی افزود: اکنون ما محاسبات کوانتومی شیمی را در مقیاس کاملاً متفاوتی انجام می‌دهیم. کار قبلی شامل محاسباتی بود که شما اساساً می‌توانستید با مداد و کاغذ و به صورت دستی انجام دهید، اما مطمئناً برای انجام نمایشی که اکنون شاهد آن هستیم، به یک رایانه احتیاج دارید.

  وی ادامه داد: از این پس مقیاس گذاری الگوریتم برای انجام واکنش‌های پیچیده‌تر باید تقریباً ساده باشد. تمام آنچه که مورد نیاز است تعداد بیشتری کوبیت (کوچکترین واحد کوانتومی) و تغییرات کوچک در محاسبه است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران