فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا: برداشته‌شدن تحریم تسلیحاتی از ایران به جنگی منطقه‌ای خواهد انجامید

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  برداشته‌شدن قریب‌الوقوع تحریم تسلیحاتی از ایران، عاملی است که روانه‌شدن سیل تجهیزات نظامی روسی و چینی پیشرفته به خاورمیانه به شکلی جدی را مطرح می‌سازد به طوری که به نوشته نشریه آمریکایی «واشینگتن فیری بیکن»، مسئولان دولت ترامپ در هشدارهای مکرر خود درخصوص شعله‌ور شدن مسابقه تسلیحاتی، از احتمال آغاز جنگ منطقه ای گسترده ابراز نگرانی کرده‌اند.

  تحریم فروش سلاح به ایران از سوی سازمان ملل در نیمه اکتبر آینده به رغم تلاش‌های اخیر دولت ترامپ برای تمدید آن، منقضی خواهد شد. مسئولان بلندپایه آمریکایی در بررسی‌های منطقه ای روزنامه «واشینگتن فیری بیکن» اعلام کردند که اسرائیل و کشورهای عربی در مخالفت با برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی از ایران متفق القولند.

  روسیه و چین با برداشته‌شدن تحریم تسلیحاتی از ایران، آماده تحکیم همپیمانی‌های نظامی خود با ایران و پر کردن زاغه‌های اسلحه پیشرفته این کشور هستند که در دسترس گروه‌های تروریستی نیابتی ایران از جمله حزب‌الله لبنان قرار خواهد داشت.

  در این گزارش آمده‌است که کشورهایی که در گذشته به ایران اسلحه فروخته و کمک‌های هسته‌ای خود را در اختیار تهران قرار داده‌اند؛ به شکلی پر رنگ درماه‌های اخیر تمایل خود را برای افزایش این نوع روابط با نظام ایران اعلام کرده‌اند.

  دولت ترامپ برای کارشکنی این روند کوشید تا مکانیزم موسوم به «اسنپ بک» را فعال سازد که بر اساس آن امکان بازگرداندن تحریم‌های جهانی علیه ایران و ادامه تحریم تسلیحاتی آن وجود دارد.

  برایان هوک نماینده پیشین آمریکا در امور ایران در پی دور تازه نشست‌های این هفته با اسرائیل و رهبران کشورهای خلیجی به این روزنامه گفت «پایان تحریم فروش سلاح به ایران به آغاز مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه خواهد انجامید. من بارها این موضوع را از زبان رهبران خلیجی و اسرائیلی شنیده‌ام. اعضای دائمی شورای امنیت با درخواست شش کشور خلیجی و اسرائیل برای تمدید تحریم تسلیحاتی و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران مخالفت کرد.»

  هوک قول داد که آمریکا اقدام درست را در این رابطه عملی خواهد کرد و تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را باز خواهد گرداند که شامل تحریم تسلیحاتی نیز می‌شود.

  با این حال احتمال بازگردانده شدن همه تحریم‌های جهانی علیه ایران همچنان د رهاله‌ای از ابهام است. کشورهای اروپایی عملاً با تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی تا اطلاع ثانوی، مخالفت کردند و اکنون نیز با تلاش برای بازگردادن تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران مخالفت می‌ورزند.

  به نوشته این روزنامه، بروز بن‌بست در شورای امنیت به از میان رفتن روابط تاریخی آمریکا با فرانسه، آلمان و بریتانیا منجر شده و می‌رود که دولت ترامپ را به دست‌زدن به انتقام جویی دیپلماتیک از این کشورها سوق دهد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران