.
.
.

هشدار اروپا در مورد «تدابیر بازدارنده» علیه شناورهای ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جمعه 28 اوت عنوان کرد که این اتحادیه مصمم به همبستگی با یونان و قبرس در مقابله با آنجه که «یک جانبه‌گرایی ترکیه» نامید، است و کشورهای این اتحادیه چه بسا در مورد اجرای اقدامات بازدارنده بیشتر علیه ترکیه برآیند و اموالی نظیر کشتی‌ها را مصادره کنند.

بورل در جریان نشست وزاری خارجه اتحادیه اروپا افزود که اتخاذ این تدابیر احتمالی درجریان نشست آتی در سپتامبر آینده خواهد بود.

به گفته بورل، توقف حفاری‌های نفتی و گازی و بیرون بردن کشتی‌های ترکیه، اموری فوری هستند و اجماعی میان کشورهای اروپایی در خصوص تصویب فهرست تنظیم شده از سوی قبرس برای تحریم‌ها وجود دارد.

وی افزود: «توقف فعالیت‌های ترکیه و اقدامات تحریک آمیز، پیش شرط مذاکرات است و نارضایتی در قبال رفتار ترکیه دراتحادیه اروپا رو به افزایش است.»

این درحالی است که هایکو ماس وزیر خارجه آلمان با تأکید بر ضرورت بررسی تدابیر بازدارنده علیه ترکیه در اجلاس اتی سران اروپا، خاطرنشان نمود که روابط با ترکیه به دلیل اوضاغ جاری در شرق مدیترانه، بیش از پیش متشنج شده‌است.

وزارت خارجه آلمان در توئیتی نوشت که «یافتن راه حل دیپلماتیک از طریق گفت‌و‌گوهای مستقیم، هدف اصلی و فوری ماست و مسائل مورد اختلاف باید به دادگاه بین‌المللی لاهه برده شود.»

استف بلوک وزیر خارجه هلند نیز تأکید کرد که کشورش مخالفتی با اعمال تحریم‌ها علیه ترکیه به دلیل اقداماتش در نقض حاکمیت در شرق مدیترانه ندارد.

خبرگزاری ایتالیایی «اکی» به نقل از بلوک نوشته‌است که هلند نسبت به اعمال تحریم علیه ترکیه در صورت ضروری بودن آن، برخوردی بازدارد و بر لزوم پیوستن همه اطراف به این موضوع تأکید می‌کند.

این در حالی است که نیکوس داندیاس وزیر خارجه یونان جمعه 28 اوت گفت که درانتظار موضع بورل در خصوص گزینه تجرییم‌های اروپا علیه ترکیه خواهد ماند.

دندیاس پیش از مشارکت در نشست‌های دو روزه وزرای خارجه اتحادیه اروپا در برلین افزود: «تکیه ما بر روح همبستگی اروپایی» در موافقت با اعمال تحریم‌ها است که برای کاستن از تنش در آب‌های شرق مدایترانه، «ضرورت دارد.»

وزرای خارجه اتحادیه اروپا به نشست‌های خود در برلین به هدف یافتن برون رفت از تنش‌های شرق دریای مدیترانه ادامه می‌دهند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، سطح این تنش‌ها روز به روز درحال افزایش است و نگرانی‌هایی نیز در مورد در غلطیدن أمور به سوی بروز برخوردی مستقیم وجود دارد؛ بویژه که ترکیه نسبت به تحمیل وضعیت «کار انجام شده» در این منطقه از طریق ادامه حفاری‌های نفتی و گازی برغم اعتراض شماری ازکشورهای همسایه بویژه قبرس و یونان اصرار دارد.

به دنبال ناکامی میانجی‌گری اسپانیا، به نظر می‌رسد که تلاش‌های میانجی‌گرانه آلمان نیز برای کاستن از دامنه تنش‌ها، سرنوشتی مشابه تلاش اسپانیا داشته باشد؛ بویژه که اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه، زبان تهدید آمیزی را در پیش گرفته و آنکارا به حفاری‌های نفتی وگازی خود در این آب‌ها ادامه می‌دهد.

آنگلا مرکل صدر اعظم المان با تأکید بر این که با دبیرکل پیمان ناتو در خصوص این تنش‌ها صحبت کرده، گفت: «اوضاع درشرق مدیترانه نگران کننده است و ما خواهان متوقف شدن این تنش آفرینی‌ها هستیم.»

شایان توجه است که کشورهای اروپایی در ابراز همبستگی با یونان و قبرس به گونه ای وحدت دست یافته و هشدارهای جدی تری را متوجه ترکیه کرده‌اند.

بورل مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا در این رابطه گفت: «آنکارا حاکمیت قبرس و یونان در فلات قاره را نقض کرده‌است.»

از سوی دیگر فلورانس بارلی وزیر دفاع فرانسه هشدار داده که آب‌های شرق مدیترانه عرصه ای برای زیاده خواهی‌های برخی جهات نیست.»

کشتی کاوشگر ترکیه در حریم دریایی یونان

رزمایش‌های دریایی اروپا با مشارکت فرانسه، ایتالیا، یونان و قبرس در بر دارنده پیام‌هایی برای ترکیه با این درونمایه بوده که پاریس و رم در صورت ماجراجویی‌های اردوغان، برای حمایت از حقوق آتن و نیکوزیا دست به اقدام خواهند زد.

این در حالی است که اردوغان در موضعگیری تندی تأکید کرده آماده پرداخت بهای لازم در بحران با اروپا است و «ترکیه کشوری نیست که بشود میزان شکیبایی و صبر ان را آزمود. وقتی بگوئیم انجام می‌دهیم قطعاً انجام خواهیم داد و ما آماده پرداخت بهای آن نیز هستیم.»

نیکوس دندیاس وزیر خارجه یونان روز گذشته در جریان مذاکراتش با یانس استولنبرگ دبیرکل پیمان ناتو گفت: «یونان از ناتو می خوالهد تا در برابر اقدامات خصمانه ترکیه مسامحه آمیز برخورد نکند.»

مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز پس از ملاقات با هایکو ماس همتای آلمانی خود گفت: «شناورهای ما بار دیگر آغاز به تحرک به سوی شرق مدیترانه کرده و ما عملیات حفاری را در مناطق تازه ای در پایان این ماه آغاز خواهیم کرد و تحت هیچ شرایطی عقب نخواهیم نشست.»

تنش‌های ایجاد شده میان ترکیه و اتحادیه اروپا واکنش‌های داخلی را در ترکیه برانگیخت به طوری که اپوزسیون ترکیه تأکید کرده، سیاست‌های اردوغان باعث منزوی شدن ترکیه و افزایش دشمنان این کشور درسطح منطقه و جهان شده‌است؛ خصوصاً پس از دخالت‌های نظامی این کشور در سوریه، عراق و لیبی.

درهمین راستا کمال کلتشدار اوغلو از چهره‌های اپوزسیون ترکیه گفت: «اردوغان وزارت خارجه ترکیه را از کار بیکار کرده‌است.»

از دید ناظران، اردوغان سیاست تنش آفرینی را در پیش گرفته اما در آخرین لحظه عقب خواهد نشست زیرا واقف است که کشورش تاب تحمل بحرانی شدن روابط با اروپا بویژه در بعد اقتصادی را ندارد.