.
.
.

مرگ یک وکیل ترک پس از 238 روز اعتصاب غذا در زندان استانبول

حزب دموکراتیک خلق‌ها: حزب عدالت و توسعه مسئول مرگ تیمتیک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ابرو تیمتیک وکیل وابسته به «کانون وکلای حقوقدانان چاغداش استانبول» که از سال 2018 میلادی به اتهام «عضویت در جبهه آزادی خلق انقلابی (DHKP/C)» در زندان به سر می‌برد، پس از 238 روز اعتصاب غذا در زندان ترکیه جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری‌ها تیمتیک که در اعتراض به حکم 13 سال و 6 ماه حبس صادر شده از سوی دادگاه به اتهام عضویت در جبهه آزادی خلق انقلابی اعتراض کرده و با درخواست دادرسی عادلانه دست به اعتصاب غذا زده بود، بامداد امروز جمعه 28 اوت 2020 جان خود را از دست داده و پس از انتقال به «پزشک قانونی ینی بوسنا استانبول»، فردا شنبه در «محله غازی استانبول» به خاک سپرده خواهد شد.

در همین رابطه حزب کُردی دموکراتیک خلق ها (HDP) در اظهاراتی با اشاره به مرگ ابرو تیمتیک ضمن تأکید بر این که «حکومت ترکیه مسئول مرگ تیمتیک است» خاطرنشان کرد: «تیمتیک در نتیجه سیاست‌های مرگ حزب عدالت و توسعه (AKP) جان خود را از دست داد.»

به نوشته روزنامه اورنسل، HDP در ادامه این بیانیه خاطرنشان کرد: «از حکومت درخواست فوری داریم. تحمل مرگ دیگری را به هیچ عنوان نداریم. آیتاچ اونسال را هر چه سریعتر آزاد کنید. حق دادرسی عادلانه برای وی باید به اجرا درآمده و در بیمارستان تحت مداوا قرار بگیرد. از افکار عمومی هم درخواستی داریم. اونسال را همگی با هم زنده نگه داریم. نباید زندگی اونسال را به انصاف حاکمیت سیاسی واگذار کنیم. قول می دهیم پرچم عدالتی را که تیمتیک با جسارت بزرگی به حرکت درآورده است، با افتخاری بزرگ حمل خواهیم کرد. آگاه به این مسئله که خواسته عدالت تیمتیک خواسته مشترک تمامی جامعه است، مبارزه برای عدالت و حقوق را همگی با هم پیش خواهیم برد».