.
.
.

فرانسه: زمان کنار کشیدن موقت احزاب لبنانی برای تشکیل کابینه فرا رسیده ‌است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گفته مقامی مسئول در ریاست‌جمهوری فرانسه، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری هفته آینده به هدف زیر فشار گذاشتن سیاست‌مداران لبنان برای تشکیل کابینه‌ای که قادر به اجرای إصلاحات فوری در کشو ر باشد، عازم بیروت خواهد شد.

این مقام مسئول پیش از سفر ماکرون به بیروت در دوشنبه و سه‌شنبه آینده گفت که رئیس‌جمهوری فرانسه از کوشش‌های خود دست بر نخواهد داشت زیرا «با خود عهد بسته تا هر چه ضروری است را برای لبنان انجام دهد و فشار لازم را برای پپاده کردن این برنامه اعمال کند.»

وی افزود که اینک زمان کنار رفتن احزاب سیاسی لبنان بشکل موقت و تضمین تشکیل کابینه‌ای کوشا در مسیر ایجاد تغییر فرا رسیده ‌است. به گفته این مقام مسئول در ریاست‌جمهوری فرانسه در بیانیه کاری کابینه جدید می‌بایست اجرای اصللاحات ضروری، گنجانده شود.

مقام مسئول فرانسوی تأکید داشت که «داوطلبان بین‌المللی چندانی برای کمک به لبنان وجود ندارند و بانک مرکزی فرانسه «نطر خود را در خصوص بانک مرکزی لبنان و حساب‌های مالی آن خواهد داد و مذاکرات لبنان با بانک جهانی به دلایل سیاسی و نه مسائل بانکی به مشکل خورد.»

این درحالی بود که همین مقام مسئول، خبر برپایی همایش میان جهات لبنانی در پاریس را مورد تأیید قرار نداد.

از سوی دیگر مقام فرانسوی مشارکت این کشور در تحقیقات پیرامون انفجار بندر بیروت در 4 اوت جاری را تأکید کرده و خاطر نشان ساخت که مقامات لبنان در این رابطه همکاری خوبی با فرانسه دارند.

مقام مسئول فرانسوی در خصوص اوضاع جنوب لبنان گفت: «ما از حزب‌الله انتظار داریم از دست‌زدن به اقدام مشابه حوادث 2006 خوداری کند.»

به گفته وی «تمدید فعالیت نیروی یونیفل برای لبنان اهمیت دارد و نه اسرائیل و ما اوضاع لبنان را دنبال می‌کنیم.»

مقام مسئول فرانسوی همچنین فاش ساخت که ماکرون سفر خود به لبنان را با دیدار با «فیروز» خواننده نامدار و دیر آشنای لبنانی آغاز خواهد کرد که چهره‌ای نمادین در لبنان و جهان عرب به ‌شمار می‌آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم