.
.
.

خبر بد: مصونیت سیستم ایمنی در برابر کرونا می‌تواند تنها پس از چند ماه از بین برود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ابتلای دوباره به بیماری کووید19 که پیش‌تر موجب نگرانی شده بود از نظر علمی مورد تأیید قرار گرفت. نخستین مورد آلودگی مجدد به ویروس کرونا و مبتلاشدن به بیماری کووید روز دوشنبه 25 اوت در هنگ کنگ به ثبت رسید.

به گزارش خبرگزاری‌ها برغم تأیید علمی این مسئله که سوال‌های زیادی را دربارهٔ نحوه تکامل همه‌گیری مطرح می‌کند، کارشناسان و دانشمندان صاحب نظر در زمینه بیماری کووید تأکید دارند که جای هیچگونه نگرانی نیست.

یک شهروند مرد ساکن هنگ‌کنگ نخستین فردی که است که ابتلای مجدد او به بیماری کووید19 رسماً از نظر علمی تأیید شده و به ثبت رسیده ‌است.

محققان دانشگاه هنگ‌کنگ روز دوشنبه تأیید کردند که تست کرونای این بیمار چهار ماه پس از بهبودی از بیماری کووید19 در ماه مارس، هنگام بازگشت به کشورش از سفر به اروپا در فرودگاه مثبت اعلام شده‌ است.

از ابتدای همه‌گیری بیماری کووید19 تا کنون اخبار متعددی دربارهٔ احتمال ابتلای دوباره برخی افراد منتشر شده اما تا کنون هیچ موردی از نظر علمی به ثبت نرسیده بود. محققان هیچگاه احتمال عود مجدد بیماری را رد نکرده اما به صورت قاطع نیز از ابتلای دوباره سخن نگفته بودند.

مصونیت 4 تا 6 ماهه

محققان هنگ‌کنگی این بار توانستند ثابت کنند که امضای ژنتیکی ویروسی که شهروند سی ساله کشورشان را مبتلا کرده با آنچه پیش‌تر در دوره قبلی همه‌گیری درگیر آن شده بود، متفاوت است. به عبارت دیگر، این فرد به احتمال زیاد در معرض دو نوع متفاوت از ویروس کرونا قرار گرفته‌ است.

جاناتان استوی، ویروس‌شناس و رئیس بخش تحقیقات انستیتوی فرانسیس کریک در لندن به شبکه خبری فرانس24 می‌گوید: «می‌توان به گونه‌ای معقولانه اطمینان حاصل کرد که این نخستین مورد ابتلای مجدد به بیماری کووید 19 است.»

در حالی که جهان در تلاش است تا با تهدیدهای ناشی از همه‌گیری این بیماری مقابله کند، تأیید این فرضیه که ویروس می‌تواند هر فردی را دوباره مبتلا کند، هشدار دهنده به نظر می‌رسد. این مسئله اما تعجب و نگرانی جامعه علمی و محققان را برنیانگیخته است.

پل هانتر، میکروبیولوژیست و متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه نوریچ در بریتانیا می‌گوید: «ما تقریباً از ابتدای همه‌گیری بیماری گفته بودیم افرادی که ازنوع خفیف بیماری کووید19 رنج می‌برند سیستم ایمنی آنها تنها 4 تا 6 ماه نسبت به ویروس مصونیت دارد.»
این همان چیزی است که برای شهروند هنگ‌کنگی روی داده‌است، او در دوره نخست بیماری تنها علائم خفیفی از بیماری نظیر تب، سرفه و سردرد را با خود داشت.

نخستین مورد تأیید شده ابتلای مجدد به بیماری کووید19 نه تنها محققان را نگران نکرده بلکه از سوی دیگر به نوعی با استقبال برخی از آنها نیز مواجه شده‌است؛ زیرا آنطور که آکیکو ایوازاکی، ویروس‌شناس دانشگاه آمریکایی «ییل» می‌گوید این مسئله نشان می‌دهد: «پاسخ ایمنی بدن به ویروس همانگونه که پیش‌بینی می‌شد، بوده‌است.»

بیمار در حقیقت علائمی در خود احساس نمی‌کند. پل هانتر، میکروبیولوژیست و متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه نوریچ می‌گوید «این بدان معنی است که سیستم دفاعی بدن به جهت ناتوانی در مقابله با آلودگی مجدد که علت آن موجود نبودن پادتن کافی است از بروز علائم مؤثر بر سلامتی جلوگیری کرده‌است.»

ابتلای مجدد اما خاموش به ویروس

بنابراین ممکن است که ویروس سارس-کووید-2 وقتی برای دومین بار فردی را مبتلا می‌کند خاموش و بدون علامت باشد. میکروبیولوژیست بریتانیایی معتقد است: «اگر شهروند هنگ‌کنگی برای مدتی طولانی‌تر در خارج از کشورش می‌ماند، احتمالاً هرگز نمی‌توانستیم متوجه شویم که وی دوباره به ویروس مبتلا شده‌است.

به گفته دکتر پل هانتر، ممکن است در هفته‌ها و ماه‌های آینده شاهد موجی جدید از آلودگی مجدد به ویروس باشیم، بدون آنکه کسی متوجه آن شود.

دکتر جاناتان استوی اما اعتقاد دارد نباید یک مورد تأیید شده ابتلای مجدد به کووید19 را به سطحی وسیع‌تر تعمیم دهیم. ویروس‌شناس و رئیس بخش تحقیقات انستیتوی فرانسیس کریک در لندن در ادامه تأکید می‌کند که پاسخ ایمنی به این بیماری برای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد.

محققان هنگ‌کنگی که روی نخستین مورد ابتلای مجدد به بیماری کووید کار کردند جزئیات بیشتری از پیشینه بیماری و وضعیت سلامت شهروند 33 این کشور ارائه نکرده‌اند. در این شرایط دشوار است که بدانیم آیا ناسازگاری فرد یاد شده با ویروس کرونا با ویژگی خاصی از سیستم ایمنی بدن وی مرتبط است یا خیر؟

دکتر پل هانتر همچنین تأکید دارد که با یک مورد تأیید شده ابتلای مجدد به ویروس بسیار دشوار می‌توان به نتایج قطعی و مطمئن در این زمینه دست یافت.

با این حال، امکان آلوده شدن مجدد به ویروس که اینک از نظر علمی به اثبات رسیده، سبب شده تا آنچه تاکنون در حد تئوری و فرضیه باقی مانده بود به‌طور محسوس به اثبات برسد.

از سوی دیگر محققان دانشگاه هنگ‌کنگ معتقدند که کشف آنها خبر بدی برای تحقیقات مربوط به واکسن است؛ زیرا این یافته ثابت می‌کند که مصونیت سیستم ایمنی در برابر ویروس می‌تواند تنها پس از چند ماه از بین برود.