.
.
.

تجمع مادران جان باختگان اعدام‌های سال 67 در آرامستان «خاوران»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امروز جمعه 28 اوت، جمعی از مادران، خانواده‌ها و بستگان جان‌باختگان اعدام زندانیان سیاسی سال 1367 برای گرامی‌داشت یادشان به آرامستان خاوران رفتند و خاطره آنان را با نثار شاخه گل گرامی داشتند.

شایان ذکر است که بیش از سی سال از اعدام‌های تابستان 67 در ایران گذشته‌است. اعدام‌هایی که با فتوای «آیت‌الله خمینی»، بنیانگذار نظام کنونی ایران، آغاز شد و تمام تابستان و پاییز آن سال در سراسر زندان‌های ایران اجرا شد.

به‌رغم گذشت این سال‌ها هنوز موضوع این اعدام‌ها به‌طور رسمی از سوی حکومت ایران پذیرفته نشده‌ است و مقامات ایرانی آن دوره که هم‌اکنون بسیاری از آن‌ها نیز در نهادهای مختلف فعالیت دارند، به سکوت خود ادامه می‌دهند.

«آیت‌الله خمینی» در فتوای معروف خود که در آن حکم به اعدام زندانیان پای‌بند به موضع را داده‌ است، می‌گوید: «کسانی که در زندان‌های سراسر کشور بر سر موضع نفاق خود پافشاری می‌کنند، محکوم به اعدام می‌باشند. تشخیص در تهران با آقایان نیری (حاکم شرع)، اشراقی (دادستان تهران) و نماینده وزارت اطلاعات است.»

براساس فایل صوتی که از «آیت‌الله منتظری» منتشر شد، او تنها مقام مخالف در حکومت وقت ایران با این احکام بوده ‌است.

«آیت‌الله منتظری» در بخشی از این فایل صوتی گفته ‌است: «به نظر من بزرگترین جنایت که به جمهوری اسلامی شده و در تاریخ ما را محکوم می‌کنند به دست شما انجام شده‌ است و شما را در آینده جزء جنایتکاران درتاریخ می‌نویسند، این را بدون رو دروایسی می‌گم»

به گواه زندانیان سیاسی سابق که از این اعدام‌ها جان به در برده‌اند، اکثر هم‌بندیان آنها که اعدام شدند افرادی بودند که در حال گذراندن دوران محکومیت بوده یا محکومیتشان تمام شده بود و حاضر به امضای «انزجارنامه» نبودند. بسیاری از بازداشت‌شدگان در دهه 60 جوانانی در دهه 20 زندگی خود بودند که به گفته خود زندانیان عمدتاً به دلیل «داشتن اعلامیه و نه فعالیت مسلحانه بازداشت شده بودند» و در تابستان 67 در حال گذراندن محکومیت خود بودند.

مشخص نیست چه تعداد از زندانیان هوادار سازمان مجاهدین خلق یا هواداران طیف‌های مختلف چپ در تابستان 67 اعدام شدند.