لیبی؛ تظاهرکنندگان خواستار تحقیقات بین‌المللی درباره وقایع طرابلس شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«جنبش 23 اوت» که تظاهرات اعتراضی در طرابلس پایتخت لیبی را رهبری می‌کند، روز پنجشنبه 27 اوت با محکوم کردن محاصره تظاهرکنندگان در «میدان شهدا» و تیراندازی افراد مسلح نقابدار وابسته به حکومت «الوفاق» به سوی آنها، خواستار اجرای تحقیقات بین‌المللی در باره وقایع طرابلس از جمله قتل تظاهرنندگان معترض شد.

این جنبش، فایز السراج رئیس حکومت الوفاق و فتحی باشاغه وزیر کشور را مسئول حفظ امنیت تظاهرکنندگان دانست.

«جنبش 23 اوت» که رهبری تظاهرات را به عهده دارد، خطاب به هیئت نمایندگی سازمان ملل در لیبی خواست تا در مورد قتل تظاهرکنندگان در طرابلس تحقیق بینالمللی صورت گیرد.

خبرنگار العربیه در لیبی گزارش داد، شامگاه چهارشنبه شبه‌نظامیان الوفاق در «میدان شهدا» تظاهرکنندگان را محاصره کردند اما با این حال تظاهرکنندگان به شعار دادن علیه شبه‌نظامیان ادامه داده، خواستار انحلال و خلع سلاح گروه‌های شبه‌نظامی شدند.

پیشتر شبه‌نظامیان موسوم به «النواصی» و «الردع» وابسته به حکومت الوفاق برای متفرق کردن تظاهرکنندگان به سوی آنا تیراندازی کردند. شبه‌نظامیان پس از آن با حمله به خانه‌های تظاهرکنندگان در طرابلس، برخی از آنان را بازداشت کردند.

منابع العربیه در لیبی گزارش دادند که ترکیه و مزدوران اعزامی از سوی این کشور به لیبی، با تشکیل اتاق عملیات و تیم امنیتی برای سرکوب تظاهرات معترضان در طرابلس برنامه‌ریزی می‌کنند.

تظاهرات اعتراضی در پایتخت لیبی که در کنترل دولت الوفاق به رهبری فایز السراج است از یک‌شنبه گذشته همچنان ادامه دارد.

تظاهرکنندگان به بغرنج‌تر شدن بحران اقتصادی و وضعیت معیشتی در پایتخت اعتراض دارند و در مخالفت با مقررات منع رفت و آمد یک ساعت پس از اعلام آن از طرف دولت الوفاق، به خیابان‌ها ریختند و در «میدان شهدا» تجمع کردند.

در همین راستا و به منظور اعلام همبستگی با معترضان در پایتخت، مردم شهر اوباری واقع در جنوب لیبی دست به تظاهرات زدند.

شورای ریاستی که دولت الوفاق آن را در اختیار دارد، پیشتر روز چهارشنبه 26 اوت و همزمان با گسترش تظاهرات اعتراضی، مقررات منع رفت و آمد 24 ساعته را به مدت 4 روز در پایتخت اعلام کرد و مدعی شد که به منظور مبارزه با کرونا این تصمیم را گرفته است.

الوفاق چهارشنبه با نشر بیانیه‌ای در تویتر اعلام کرد که منع رفت و آمد کامل از ساعت 6 بعدازظهر و به منظور مبارزه با کرونا به اجرا گذاشته می‌شود و طی این مدت مرزهای منطقه اداری شهرها بسته شده و نقل و انتقال میان آن‌ها متوقف می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید