فعال حقوق زنان یمن: زینبی‌های آموزش دیده توسط سپاه مرا شکنجه کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پیکارجویان حوثی علاوه بر کشتار مردم و کودکان، زنان یمنی را نیز از آزارهای خود بی‌نصیب نگذاشته‌اند و در سال‌های اخیر تعداد قابل توجهی از زنان فعال در عرصه‌های سیاسی، حقوقی و رسانه‌ای و همچنین نمایندگان نهادهای مردمی و سازمان‌های مربوط به امور زنان در مناطق تحت سیطره حوثی‌ها، بازداشت، شکنجه و زندانی شده و تعدادی از آنها نیز زیر این شکنجه‌ها جان باخته‌اند. تعدادی از این زنان نیز مورد آزار جنسی قرار گرفته، خود و خانواده‌هایشان تهدید شده و یا از کار اخراج شده‌اند.

حوثی‌ها برای شکنجه زنان زندانی از گروهی شکنجه‌گر تحت عنوان «زینبی‌ها» استفاده می‌کنند که توسط حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران ایران آموزش‌های نظامی و سرکوب دیده‌اند.

Advertisement

عائشه محمد، یکی از زنان یمنی است که از سوی حوثی‌ها بازداشت و در زندان‌های مخوف و سری آنها تحت شکنجه و آزار زینبی‌ها قرار گرفت. او که چندی پیش آزاد شد، اولین و آخرین زنی نیست که از سوی حوثی‌ها در مناطق تحت سیطره‌شان به ویژه صنعاء پایتخت اشغال شده یمن، ربوده شده و تحت شکنجه قرار می‌گیرد.

عائشه محمد فاش کرد حوثی‌ها یک ساختمان مسکونی در خیابان تعز شهر صنعاء را به زندانی سری تبدیل کرده و ده‌ها تن از زنان فعال را در آنجا نگهداری کرده و به دور از چشم نهادهای حقوق بشری بین‌المللی و رسانه‌ها آنها را تا سرحد مرگ شکنجه می‌دهند.

به گفته این فعال یمنی در تاریخ 7 آوریل 2019 گروهی از زنان مسلح آموزش‌دیده وابسته به پیکارجویان حوثی و عضو گردان زینبی‌ها، به محل کار او که یک سازمان حقوقی در صنعاء بود حمله کرده و او را ربود و به زور به یکی از زندان‌های سری خود منتقل کردند. در تمامی این مدت تا زمان آزادی او در 12 آگوست 2020 خانواده عائشه محمد از محل نگهداری و سرنوشت او بی‌خبر بودند.

عائشه می‌گوید که او را چشم بسته به زندانی در صنعاء برده و به بدترین شکل ممکن و به شکل مستمر او را مورد شکنجه قرار دادند. به گزارش روزنامه «الشارع» یمن این زن از اولین روز زندانی شدن تا روز آزادی تحت شکنجه قرار داشت.

شکنجه‌گران گردان زینبی‌ها مسئولیت این شکنجه‌ها را بر عهده داشته و او را باتوم و کابل‌های مسی کتک می‌زدند. آنها به بدن او جریان برق وصل کرده و آب سرد روی او می‌ریختند. این زنان حوثی انواع اسید را روی زخم‌های عائشه محمد که تمام بدن او را پوشانده بود، نیز می‌ریختند.

در نتیجه این شکنجه‌ها که هر روز علیه عائشه ودیگر زنان زندانی اجرا می‌شد، او بارها از هوش رفت و هنوز هم پس از آزادی آثار جسمی و روانی شکنجه‌ها در او مشهود است.

یکی از زندانبان‌های حوثی که در روند شکنجه زنان زندانی از جمله عائشه مشارکت داشت، مسئولیت آزار روحی و روانی آنها را بر عهده داشت و بارها او را تهدید به تجاوز جنسی و انتشار تصاویر ساختگی او در اینترنت می‌کرد. او همچنین تهدید می‌کرد اگر عائشه به اتهام ساختگی که حوثی‌ها متوجه او کرده‌اند، اعتراف نکنند، در شبکه‌های مجازی شایعات درباره تن‌فروشی او منتشر می‌کند.

عائشه در این‌باره گفت که او همه انواع شکنجه جسمی و روحی که علیه او انجام شده را تحمل کرد و به مدت دو ماه همه اتهاماتی که به او نسبت داده شده بود را رد کرد. بخشی از این اتهامات، اتهامات اخلاقی بوده‌اند. او پس از دو ماه تحمل شکنجه و جلسات بازجویی طولانی مدت توان خود را از دست داد و پذیرفت که اعتراف کند برای «کشورهای دشمن» کار می‌کند. او پذیرفت در ازای عفو و آزادی فوری اعترافات خود را در مقابل دوربین بر زبان آورد.

زندانبان حوثی اما به وعده خود برای آزادی فوری عائشه محمد عمل نکرد و عائشه یک سال و دو ماه پس از اعترافات تلویزیونی آزاد شد. آزادی هم نتیجه وفای به عهد حوثی‌ها نبود بلکه به دلیل وخامت اوضاع جسمی او و تلاش‌های یک نهاد حقوقی محلی و نهادهای بین‌المللی برای اعمال فشار به رهبران پیکارجویان حوثی، این امر محقق شد.

این فعال حقوقی گفت که حوثی‌ها اخذ اعترافات اجباری به صورت کتبی و تلویزیونی از همه زنان فعال در حوزه‌های سیاسی، حقوقی و رسانه‌ای در بند خود را در دستور کار قرار داده‌اند، تا بهانه‌ای برای زندانی کردن و شکنجه آنها در دست داشته باشند.

گردان‌های زینبی‌ها در اواخر سال 2017 و پس از درگیری‌های رخ داده میان حوثی‌ها و علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری فقید یمن در شهر صنعاء تشکل شد. این گردان پس از تظاهرات زنانه‌ای که زنان فعال سیاسی و حقوقی رهبری آن را بر عهده داشته و در آن خواستار استیفای حقوق زنان و دیگر درخواست‌های زنان یمن شدند، گردان‌های زینبی‌ها برای سرکوب این تظاهرات تاسیس شد. در واقع هدف حوثی‌ها از تشکیل این گردان‌های مسلح سرکوب جنبش‌های زنانه‌ای بود که در صنعاء علیه آنها در جریان بود.

همه زنانی که شانس این را داشتند که از زندان‌های مخوف و پنهانی حوثی‌ها و به ویژه گردان‌های زینبی‌ها جان سالم به در ببرند، فاش کردند که این گردان‌ها مسئول همه آزارها، شکنجه‌ها و جنایت‌هایی است که علیه از زنان فعال در عرصه‌های سیاسی، حقوقی و رسانه‌ای و همچنین نمایندگان نهادهای مردمی و سازمان‌های مربوط به امور زنان صورت می‌گیرد.

از تعداد نیروهای گردان‌های زینبی‌ها اطلاعی در درست نیست اما گزارش سابق سازمان سام برای حقوق و آزادی‌ها تعداد این نیروها را حدود 4 هزار نفر اعلام کرد که آموزش‌های نظامی را در صنعاء دیده‌اند و برخی از آنها در ایران و لبنان به دست مربیان حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران آموزش دیده‌اند.

براساس گزارش‌های میدانی تا کنون بین 250 تا 350 زن در زندان‌های پنهانی حوثی‌ها نگهداری و شکنجه می‌شوند. تعدادی از این زندان‌ها در صنعاء و تعدادی دیگر در استان‌های مجاور قرار دارند.

سازمان مبارزه با تجارت انسان در یمن هم گزارش کرد که تا کنون گزارش‌هایی درباره ناپدید شدن 120 زن در صنعاء دریافت کرده و بیشتر این زنان در اداره آگاهی صنعاء نگهداری می‌شوند.

انجمن مادران ناپدیدشدگان اجباری هم در دو سال گذشته ناپدید شدن 144 زن و ربوده شدن آنها از سوی پیکارجویان حوثی در صنعاء و دیگر استان‌های تحت کنترل آنها خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم