طرح اصلاحات سیاسی و اقتصادی؛ نقشه ‌راه مکرون برای نجات لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه، نقشه راهی را شامل انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی ضروری برای برداشتن موانع از سر راه کمک‌های خارجی و نجات لبنان از بحران‌های متعدد، از جمله بحران فروپاشی اقتصادی، به مقامات سیاسی لبنانی ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری‌ها کاخ الیزه، چهارشنبه 26 اوت 2020، با اعلام سفر قریب‌الوقوع رئیس‌جمهوری فرانسه در اول ماه سپتامبر به بیروت، از نقشه راه و طرح نجات پیشنهادی مکرون برای لبنان از طریق انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی در این کشور، خبر داد.

Advertisement

رئیس‌جمهوری فرانسه اولین رهبر خارجی بود که پس از وقوع انفجار هولناکی که بخش‌هایی از پایتخت لبنان را در 4 اوت جاری ویران کرد، از بندر بیروت بازدید به عمل آورد.

نسخه‌ای از نقشه راه پیشنهادی امانوئل مکرون برای نجات لبنان که از سوی سفیر فرانسه در بیروت به مقامات لبنانی تقدیم و «رویترز» از مفاد آن مطلع شده، شامل اقدامات مفصلی است که کشورهای کمک‌کننده به لبنان، انجام هرچه بیشتر آن را خواستار شده‌اند.

اصلاحات فوری

طرح ریاست جمهوری فرانسه برای نجات لبنان به بازرسی از عملکرد بانک مرکزی لبنان، تشکیل دولت موقت قادر به اجرای اصلاحات فوری و همچنین برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام طی مدت یک سال اشاره دارد.

با این همه، یک مقام مسئول در وزارت خارجه فرانسه از اظهار نظر در این‌باره خودداری کرد و دفتر امانوئل مکرون نیز به درخواست رویترز برای کسب اطلاعاتی در این باره واکنشی نشان نداده است.

اولویت بخشی به تشکیل دولت

دولت موقت کنونی در لبنان که از ژانویه گذشته با حمایت حزب‌الله و هم‌پیمانانش، قدرت را به دست گرفته، اکنون به دلیل ناتوانی در انجام هر گونه اصلاحاتی و ادامه نزاع بر سر حجم خسارت‌های بخش مالی، از احراز پیشرفت در گفت‌وگو با صندوق بین‌المللی پول برای دریافت بسته کمک‌های نجات بین‌المللی باز مانده است.

براساس نقشه راه فرانسه برای نجات لبنان، اولویت با تشکیل فوری دولت و جلوگیری از هر گونه خلأ قدرت در این کشور است که ممکن است به غرق شدن لبنان در بیش از یک بحران بیانجامد.

طرح نقشه راه مکرون برای نجات لبنان همچنین شامل 4 بخش دیگر است که نیاز به توجه فوری دارند، از جمله کمک‌های بشردوستانه، مقابله مقامات لبنانی با پاندمی کرونا، بازسازی ویرانی پس از انفجار بزرگ بندر بیروت، انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی و برگزاری انتخابات پارلمانی است.

امانوئل مکرون که پس از مدت کوتاهی از وقوع انفجار بیروت از پایتخت لبنان بازدید کرد توضیح داد، مادامی که اصلاحات برای مبارزه با هدر دادن (اموال عمومی)، فساد و غفلت (در مسئولیت‌ها) دنبال نشود، چک‌های سفیدی به دولت لبنان تقدیم نخواهد شد.

یک منبع سیاسی لبنانی، گفت که مکرون از آن زمان تاکنون، تماس‌های تلفنی متعددی را در چارچوب توافق طائف با رهبران سیاسی برجسته لبنانی انجام داده و قرار است اول ماه سپتامبر آینده بار دیگر به بیروت سفر کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم