دخالت نظامی ترکیه در عراق؛ محور گفت‌وگوی وزیر نیروهای مسلح فرانسه در بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فلورانس پارلی وزیر نیروهای مسلح فرانسه، شامگاه چهارشنبه 26 اوت برای گفت‌وگو با مقامات عراقی و اعلام حمایت کشورش از حکومت جدید این کشور که با بحران‌های سیاسی، اقتصادی و بهداشتی مواجه است، وارد بغداد شد.

سفر پارلی به عراق دومین سفر یک مقام فرانسوی در سطح وزیر به بغداد طی 6 هفته گذشته است.

منابع عراقی گفتند که پارلی در این سفر در باره همکاری پاریس با بغداد در مبارزه با داعش و حملات نظامی ترکیه به شمال عراق با مقامات این کشور گفت‌وگو خواهد کرد.

وزیر نیروهای مسلح فرانسه قرار است در این سفر با فرمانده نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش، برهم صالح رئیس‌جمهوری، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر و جمعه عناد الجبوری وزیر دفاع عراق دیدار و گفت‌وگو کند.

به گفته منابع عراقی، پارلی همچنین در باره حملات نظامی ترکیه در خاک عراق، به ویژه حملات هوایی اخیر علیه حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) در شمال این کشور با مقامات بغداد گفت‌وگو خواهد کرد.

یک منبع در وزارت نیروهای مسلح فرانسه گفت: «نگرانی ما نسبت به موضوع نقض حق حاکمیت عراق با نگرانی مقامات بغداد مشترک و در یک سطح است».

این مقام فرانسوی بر حمایت کامل فرانسه از حاکمیت عراق در چارچوب توازن پیچیده قدرت در منطقه‌ تاکید کرد.

پارلی بر مباحث مهمی که پیش از او ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه با مقامات عراقی مورد بحث و بررسی قرار داده بود، مجددا تاکید خواهد کرد.

لودریان پیشتر، بر حمایت فرانسه از عراق در مبارزه با «داعش» و همچنین ضرورت احترام به حاکمیت این کشور از سوی ایران و آمریکا تاکید کرده بود.

فرانسه همواره از كاهش سطح آماده‌باش کشورها برای مقابله با خطر داعش، به خصوص پس از بروز اختلافات شدید آمریكا و ایران و آغاز بحران ناشی از اپیدمی كوید 19، به جامعه جهانی هشدار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید