ترامپ ترکیه و یونان را به پایبندی به گفت‌وگو فراخواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کاخ سفید اعلام کرد، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، چهار‌شنبه 26 اوت 2020، در تماس تلفنی با «کریاکوس میتسوتاکیس» نخست وزیر یونان، ضمن ابراز نگرانی از تنش‌های کنونی میان یونان و ترکیه، دو کشور را به پایبندی به گفت‌وگو فراخواند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، کاخ‌ سفید افزود که دونالد ترامپ دو کشور ترکیه و یونان عضو پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» را به انجام گفت‌وگو درباره حقوق متنازع علیه پیرامون منابع انرژی در شرق دریای مدیترانه دعوت کرد.

Advertisement

ترامپ پیش‌تر چهارشنبه در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه نیز مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و از جمله، آخرین تحولات در دریای مدیترانه را بررسی کرد.

در پی تشدید تنش‌ها در هفته‌های اخیر، میان آتن و آنکارا بر سر منابع انرژی در شرق دریای مدیترانه، ترکیه روز چهارشنبه مجددا به تهدید علیه یونان متوسل شد و این کشور را به اقدامی ویرانگر تهدید کرد.

اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه، چهارشنبه طی سخنرانی خود تاکید کرد که کشورش هر آنچه لازم باشد را برای دفاع از حقوقش در دریای اژه، دریای مدیترانه و دریای سیاه انجام خواهد داد.

اردوغان همچنین به یونان هشدار داد که مبادا خطایی مرتکب شود که واکنش ویرانگر ترکیه را به همراه داشته باشد.

رئیس‌جمهوری ترکیه در ادامه گفت: «به هیچ‌وجه از حقوق‌مان، عقب‌نشینی نخواهیم کرد» و «طرف مقابل را به خودداری از ارتکاب هر گونه اشتباهی که زمینه را برای نابودی آنها مهیا کند، دعوت می‌کنیم».

تنش‌های میان یونان و ترکیه، طی ماه جاری و از زمانی که آنکارا یک کشتی حفاری را به شرق دریای مدیترانه اعزام کرده و این اقدام از سوی آتن، غیرقانونی توصیف شده، وارد مرحله جدیدی شده است.

تشدید اختلافات میان ترکیه و یونان بر سر مالکیت منابع نفت و گاز در منطقه شرقی دریای مدیترانه، ناشی از دیدگاه‌های متفاوت دو کشور در باره امتداد فلات قاره هر کدام در آب‌هایی است که جزیره‌های متعدد اغلب یونانی در آن واقعند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم