برهم صالح از ترکیه خواست تا به نقض مکرر حاکمیت ملی عراق پایان دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

برهم صالح رئیس جمهوری عراق، روز پنجشنبه 27 در دیدار با فلورانس پارلی وزیر نیروهای فرانسه، بر اهمیت حمایت پاریس از تلاش های عراق برای محافظت از استقلال حاکمیت خود و متوقف کردن نقض آشکار حاکمیت ملی عراق تأکید کرد.

دفتر رسانه‌ای ریاست جمهوری عراق به نقل از برهم صالح بر اهمیت متوقف کردن نقض مکرر حاکمیت عراق توسط ترکیه و حملات نظامی این کشور به خاک این کشور تاکید کرد.

رئیس جمهوری عراق گفت تکرار حملات نظامی ترکیه از موارد نقض قوانین بین المللی و روابط همسایگی 2 کشور به شمار می‌رود.

اظهارات برهم صالح رئیس جمهوری عراق همزمان با انتشار خبر حملات مجدد جنگنده‌های ترکیه به نقاطی در منطقه کردستان عراق ایراد شده است.

خبرگزاری رسمی عراق، در صفحه تلگرام خود نوشت، جنگنده‌های ترکیه حومه روستای اسکیری در منطقه «جبل متین»، وابسته به استان العمادیه در دهوک را هدف قرار دادند.

این خبرگزاری اما در گزارش کوتاه خود باره تعداد تلفات چیزی ذکر نکرد.

اظهارات برهم صالح همزمان با سفر فلورانس پارلی وزیر نیروهای مسلح فرانسه، به عراق ایراد شده است.

وزیر نیروهای مسلح فرانسه، شامگاه چهارشنبه 26 اوت برای گفت‌وگو با مقامات عراقی و اعلام حمایت کشورش از حکومت جدید این کشور که با بحران‌های سیاسی، اقتصادی و بهداشتی مواجه است، وارد بغداد شد. سفر پارلی به عراق دومین سفر یک مقام فرانسوی در سطح وزیر به بغداد طی 6 هفته گذشته است.

منابع عراقی گفتند که پارلی در این سفر در باره همکاری پاریس با بغداد در مبارزه با داعش و حملات نظامی ترکیه به شمال عراق با مقامات این کشور گفت‌وگو خواهد کرد.

وزیر نیروهای مسلح فرانسه قرار است در این سفر با فرمانده نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش، برهم صالح رئیس‌جمهوری، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر و جمعه عناد الجبوری وزیر دفاع عراق دیدار و گفت‌وگو کند.

به گفته منابع عراقی، پارلی همچنین در باره حملات نظامی ترکیه در خاک عراق، به ویژه حملات هوایی اخیر علیه حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) در شمال این کشور با مقامات بغداد گفت‌وگو خواهد کرد.

یک منبع در وزارت نیروهای مسلح فرانسه گفت: «نگرانی ما نسبت به موضوع نقض حق حاکمیت عراق با نگرانی مقامات بغداد مشترک و در یک سطح است».

این مقام فرانسوی بر حمایت کامل فرانسه از حاکمیت عراق در چارچوب توازن پیچیده قدرت در منطقه‌ تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم