ترکیه در مدیترانه رزمایش انجام می‌دهد؛ اروپا تحریم آنکارا را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گفته بخش عربی کانال «TRT» ترکیه، این کشور هشدار دریایی تازه‌ای را درمورد انجام رزمایش‌ها با مهمات جنگی در دو روز 1 و 2 سپتامبر آینده اعلام کرده است.

در این رابطه «خلوصی اکار» وزیر دفاع ترکیه گفت: «ما نسبت به حمایت از حقوق خود در آب‌های شرق مدیترانه مصمم هستیم.»

Advertisement

یانس استولنبرگ دبیرکل پیمان ناتو در این خصوص در نشست خبری کوتاهی به همراه آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان پیش از جلسه خود در برلین با ابراز نگرانی زیاد از بروز تنش مدیترانه میان ترکیه و یونان تاکید کرد که در تماس مستمر با طرفین برای کاستن از این تنش‌ها است.

دبیر کل ناتو از میانجی‌گری آلمان بین یونان و ترکیه ستایش کرد.

وزیر دفاع یونان چهارشنبه 26 اوت با دبیرکل ناتو در برلین ملاقات کرد و ناخشنودی خود را از بی طرفی ناتو در ماجرای تنش میان آنکارا و آتن ابراز داشت و خواهان موضعی قاطعانه‌تر علیه ترکیه شد.

این در حالی است که وزرای خارجه کشورهای اروپایی در مذاکراتی غیر رسمی در برلین ظرف دو روز گذشته، موضوع بروز تنش میان ترکیه و یونان را مورد کند و کاو قرار دادند.

همه در انتظار ارائه گزینه‌های محتمل و موجود برای اتحادیه اروپا در تعامل با این بحران از سوی مسئول روابط خارجی این اتحادیه در برابر وزرای خارجه کشور های اروپایی در نشست امروز 27 اوت در برلین هستند.

به گفته جوزپ بورل «تمامی گزینه‌ها از جمله گزینه تحریم علیه ترکیه روی میز قرار دارند.»

او افزود: «وزرای خارجه اروپا همه گزینه‌های ممکن را بررسی خواهند کرد» بدون این که امروز در این خصوص تصمیمی بگیرند.

این گفت‌وگوها دربحبوحه افزایش تنش و سطوح آماده باش نظامی در شرق مدیترانه صورت می‌گیرد. یونان و قبرس خواهان تشدید تحریم‌ها علیه آنکارا در پاسخ به نادیده گرفتن در خواست‌های اتحادیه اروپا از سوی ترکیه برای احترام به حاکمیت این دو کشور هستند.

منابع آگاه احتمال می‌دهند که وزرای خارجه کشور‌های اروپایی، تصمیم‌گیری نهایی در خصوص تحریم‌ها را به نشست فوق‌العاده سران اروپا برای بررسی بحران شرق مدیترانه ارجاع دهند که قرار است در 24 و 25 سپتامبر آینده در بروکسل برگزار شود.

وزرای خارجه کشورهای اروپایی در همین دو روز، بحران بلاروس و بی‌ثباتی در ساحل آفریقا و چالش‌های فراروی توافق آتش‌بس در لیبی و مناطق خلع سلاح شده و صادرات نفت خام لیبی را نیز مورد بررسی قرار خواهند داد.

بورل در پایان نشست شامگاه چهارشنبه 26 اوت در برلین گفت: اتحادیه اروپا از تمامی توان خود برای پشتیبانی از اجرای آتش‌بس در لیبی در چارچوب همکاری تنگاتنگ با سازمان ملل استفاده می‌کند.»

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه چهارشنبه 26 اوت گفت که کشورش مصمم به دست‌زدن به همه گونه اقدام لازم برای دستیابی به حقوق خود در دریای سیاه، مدیترانه و اژه است.

وی در سخنانش در جریان یادبودی تاریخی از کشورهای مشابه کشورش خواست از اشتباهاتی پرهیز کنند که نتایج ویرانگر برایشان خواهد داشت.

اردوغان در ادامه گفت: «ما در مورد حقوق خود چانه‌زنی نخواهیم کرد و مصمم به انجام هر گونه اقدام لازم هستیم.»

با ادامه کاوش‌های نفتی و گازی ترکیه در آب‌های شرق مدیترانه، آتن اجرای رزمایش‌های نظامی مشترک را اعلام کرده و وزارت خارجه آمریکا نیز تاکید کرده است که تحرکات ترکیه بر میزان تنش‌های در این منطقه می‌افزاید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم