.
.
.

18 مقام وزارت معادن افغانستان به دادستانی کل معرفی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی از رسانه‌های خبری چهارشنبه 26 اوت گزارش دادند که 18 نفر از مقام‌های سابق و برحال وزارت معادن و پترولیم افغانستان به دادستانی کل این کشور معرفی شدند.

روزنامه هشت صبح نوشت، نرگس نهان سرپرست سابق وزارت معادن و پترولیم افغانستان با 18 تن از معاونین، مشاوران و کارمندان سابق و برحال این وزارت به اتهام سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفوی به دادستانی کل معرفی شده اند.

یک منبع معتبر در وزارت معادن و پترولیم افغانستان به روزنامه 8 صبح گفته است، این افراد به دلایل «ارتکاب فساد اداری، سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی و اغفال شورای عالی اقتصادی» به دادستانی کل معرفی شده‌اند.

معرفی این افراد به دادستانی کل پس از بررسی چگونه‌گی قرارداد استخراج نمک غوریان ولایت هرات بین وزارت معادن و پترولیم و شرکت استخراجی «ناصرامید» صورت گرفته است.

براساس اسنادی که در اختیار روزنامه 8 صبح قرار گرفته است، وزارت معادن افغانستان پس از بررسی‌ این قرارداد گزارش داده است که روند دواطلبی استخراج نمک غوریان هرات شفاف نبوده است.

طبق این اسناد کار بررسی این قرارداد با فرمان رئیس‌جمهوری محمداشرف غنی، از سوی رهبری جدید وزارت معادن و پترولیم صورت گرفته است.

رهبری این وزارت پس از بررسی ابتدایی این قرارداد به این نتیجه رسیده است که در قرارداد استخراج نمک غوریان هرات، شائبه فساد موجود بوده و افراد معرفی شده به دادستانی کل از صلاحیت‌های وظیفوی خود سوء استفاده و شورای عالی اقتصادی را اغفال کرده‌اند. پس از بررسی ابتدایی این افراد برای تحقیقات بیش‌تر به دادستانی کل معرفی شده‌اند.

این افراد شامل گروه اول در سطوح رهبری سابق وزارت معادن و پترولیم کار می‌کردند که نرگس نهان سرپرست سابق وزارت معادن و پترولیم، غزال حبیب‌یار صافی معاون مالی و اداری و سرپرست وقت این وزارت، میرعبدالسلام رییس کادستر سابق وزارت معادن و پترولیم و نورالحق فرید رییس دفتر سابق مقام وزارت معادن و پترولیم در این گروه شامل‌اند.

گروه دوم اعضای هیأت ارزیابی «آفرها» در وزارت معادن و پترولیم است که غلام‌حضرت امیری مشاور تخنیکی وزارت معادن و پترولیم، محمدنور نوری کارکن ریاست کادستر، احمدحسین رحیمی کارکن ریاست تفتیش معادن، اجمل علمی کارکن ریاست تشویق سرمایه‌گذاری و مینه عبدالرحیم‌زی کارکن ریاست خدمات حقوقی از افرادی هستند که در این گروه شامل می‌شوند.

گروه سوم، اعضای کمیته تخنیکی قرارداد مربوط به نمک غوریان هرات را تشکیل می‌دهند که شامل محمداکرم غیاثی مشاور معینیت تخنیکی، غلام‌حضرت امیری مشاور تخینکی، محمدهمایون نماینده ریاست کادستر، عبدالحمید رزاق مشاور حقوقی ریاست دفتر وزارت، سیدامین هاشمی مشاور تخنیکی سابق وزارت و رییس این کمیته تخنیکی می‌شوند.

گروه چهارم شامل اعضای هیأت مذاکره‌کننده است. در این گروه خلیل‌الرحمان رحمانی کارکن ریاست تفتیش تخنیکی معادن، ظاهر ظفری کارکن وقت ریاست حقوقی، انجنیر عاقل کارکن ریاست هم‌آهنگی ولایات و خدیجه جوادی وارسی‌کننده معینیت تخنیکی و رئیس هیأت مذاکره‌کننده شامل‌اند.

شایان ذکر است که قرارداد استخراج نمک رسوبی غوریان ولایت هرات در غرب افغانستان حدود سه سال پیش امضا شده است.

این خبر در شرایطی نشر شده که اخیراً فیروزالدین فیروز وزیر سابق بهداشت افغانستان با چهار معاون سابق و برحال این وزارت به اتهام سوءاستفاده از بودجه کرونا به دادستانی کل معرفی شده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم