.
.
.

کارشناس امور کره‌شمالی: کیم درگذشته و دیگر در میان زندگان نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از اینکه روز یکشنبه یک دیپلمات کره‌جنوبی اطلاعاتی درباره به «کما رفتن» کیم جونگ اون، منتشر کرد، وضعیت سلامتی دیکتاتور کره‌شمالی، بار دیگر در حالتی از ابهام فرو رفت.

روز گذشته «رای کاللی» روزنامه‌نگار معروف بریتانیایی و کارشناس امور کره‌شمالی که بارها از این کشور بازدید کرده است، اطلاعات مهمی را به روزنامه بریتانیایی اکسپرس ارائه داد.

این کارشناس گفت که او معتقد است، کیم جونگ اون 36 ساله درگذشته و دیگر در بین زندگان نیست.

اما دکتر «جیم هوار» مقام سابق دفتر وزارت امور خارجه بریتانیا که به عنوان محقق، تحلیلگر و متخصص در امور چین، ژاپن و دو کره‌شمالی و جنوبی در «دانشکده مطالعات شرقی و آفریقایی» معروف به « SOAS» در لندن کار می‎کند، گفت، بنا بر آنچه روز یکشنبه از دیپلمات کره‌ای و سه‌شنبه از روزنامه‌نگار بریتانیایی گزارش شده است، باور ندارد. این تحلیگر معتقد است که دیکتاتور کره شمالی «هنوز زنده است».

جیم می‌گوید: «هیچ تغییری دال بر وقوع چنین وضعیت اضطراری مهم (مرگ جیم) نمی‌بینم».

دکتر جیم هور افزود: «اگر چنین مسئله‌ای رخ داده بود، كره‌جنوبی در وضعیت «حالت فوق‌العاده» قرار می‌گرفت و نیروهای مسلح خود را به حالت آماده‌باش در می‌آورد. همچنین لحن رادیو و تلویزیون کره‌شمالی تغییر می‌کرد و خبرهای بیشتری از چین می‌آمد».

در همین راستا «کازبک تاسایایف، عضو هماهنگ‌کننده امور همکاری با کره‌شمالی در مجلس دومای روسیه، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری اینترفکس گفت، گزارش‌ها مبنی بر اینکه رهبر کره شمالی از چند ماه پیش به کما رفته، مطابق با واقعیت‌ها نیست.

از سوی دیگر خبرگزاری مرکزی کره‌شمالی روز سه‌شنبه طی گزارشی گفت، کیم ریاست جلسه شورای سیاسی حزب کارگران «حزب حاکم» را به عهده داشت.

این خبرگزاری افزود: «این نشست شاهد بحث‌هایی در باره برخی امور مانند اقدامات قرنطینه اجباری برای جلوگیری از شیوع بیماری همه گیر كرونا بود».

گزارش خبرگزاری رسمی کره‌شمالی طوری تنظیم شده بود که گویی هیچ اتفاقی برای رهبر این کشور رخ نداده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم