.
.
.

واشنگتن پست: قاتل رفیق حریری به دستور حزب‌الله 4 عملیات ترور انجام داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست سه‌شنبه 25 اوت 2020 در جزئیات بیشتری درباره پرونده ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان، گفت که سلیم عیاش عضو حزب الله لبنان که اخیرا از سوی دادگاه بین‌المللی ویژه لبنان به اتهام قتل رفیق حریری محکوم شد، علاوه بر آن به دستور حزب‌الله 4 عملیات ترور انجام داده است.

روزنامه واشنگتن پست سه‌شنبه به نقل از مسئولان امنیتی کنونی و سابق در ایالات متحده آمریکا و سه کشور اروپایی و خاورمیانه‌ای گفته که سلیم عیاش عنصر حزب‌الله لبنان که به اتهام قتل حریری محکوم شده است عضو تیم ویژه ترور در تشکیلات حزب‌الله لبنان است.

انتشار این جزئیات از سوی روزنامه واشنگتن پست یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که دادگاه بین‌المللی ویژه لبنان سلیم عیاش 56 ساله و عضو حزب‌الله لبنان را به اتهام قتل رفیق حریری محکوم کرد.

دادگاه بین‌المللی ویژه رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری سلیم عیاش را به اتهام قتل نخست وزیر سابق لبنان محکوم و 3 متهم دیگر این پرونده با نام‌های حسن حبیب مرعی، حسین عنیسی و اسعد صبرا را به دلیل کافی نبودن دلایل تبرئه کرد.

این دادگاه بین‌المللی پیشتر ضمن اعلام این که ترور رفیق الحریری به دلایل سیاسی انجام شده، گفت تشخیص تعداد کسانی که در انفجاری که نخست وزیر سابق لبنان و همراهانش را هدف قرار داده ممکن نیست.

این دادگاه با بیان این که متهمان پرونده ترور رفیق حریری با طرفی سازمان یافته در ارتباط بوده‌اند، افزود که دلایل نشان می‌دهد که ترور رفیق حریری سیاسی بوده و با هدف بر هم زدن ثبات لبنان انجام شده بود.

دادگاه بین‌المللی ویژه لبنان همچنین گفت:« هیچ‌ شکی درباره مشارکت (سلیم) عیاش در توطئه (ترور رفیق حریری) وجود ندارد» و افزود که « عیاش گناهکار شناخته شده و با ارتکاب قتل عمد در جنایت ترور حریری نقش داشته است» و « او از هدف توطئه علیه حریری آگاه بوده است».

این دادگاه نیز افزود که «سلیم عیاش متهم به 5 فقره قتل و از آن جمله ترور رفیق حریری است».

سیر تحقیقات، محاکمه غیابی اعضای حزب‌الله و صدور حکم دادگاه ویژه پرونده جنایت ترور رفیق حریری که 15 سال به طول انجامیده یک میلیارد دلار هزینه در پی داشت.

همچنین صدور حکم دادگاه بین المللی ویژه لبنان اخیرا به دلیل وقوع انفجار بیروت نیز به تاخیر انداخته شد.

ترور رفیق حریری نخست وزیر پیشین لبنان به وخیم‌ترین بحران پس از جنگ داخلی این کشور که ما بین سال‌های 1975 تا 1990 ادامه داشته، منجر شد که در پی آن نیروهای سوریه از لبنان خارج شده و مسیر رویارویی میان نیروهای سیاسی متنازع در این کشور که برای سال‌ها با یکدیگر متخاصم بودند، هموار گشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم