.
.
.

جزئیاتی در باره «هسته121» حزب الله لبنان؛ ویژه قتل و ترور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک هفته از صدور حکم دادگاه بین‌المللی ویژه پرونده ترور رفیق الحریری نخست وزیر پیشین لبنان می‎گذرد که در آن سلیم جمیل عیاش، عضو 56 ساله حزب‌الله لبنان به قتل نخست‌وزیر لبنان پیشین متهم و 3 عضو دیگر این حزب تبرئه شدند.

بدین سان، نام سلیم عیاش و محکومیتش در دادگاه بین‌المللی، بار دیگر مسئولیت حزب‌الله لبنان مورد حمایت رژیم ایران را در سلسله ترورهای سال 2005 که لبنان را به لرزه در آورد، برجسته کرد.

روزنامه آمریکایی واشینگتن پست در شماره روز چهارشنبه 26 اوت، به نقل از مقامات امنیتی ایالات متحده آمریکا، اروپا و برخی کشورهای خاورمیانه، جزئیاتی درباره «گروه ترور» وابسته به حزب‌الله لبنان را كه مسئول تصفیه فیزیکی سیاستمداران، پرسنل امنیتی و روزنامه‌نگاران مخالف حزب‌الله و سوریه در لبنان است، فاش كرد.

«هسته مرگ» وابسته به حزب الله لبنان

این روزنامه نوشت، تمام داده‌های جمع آوری شده در تحقیقات پرونده قتل رفیق الحریری وجود یک گروه به نام «هسته مرگ» وابسته به حزب‌الله لبنان، برای قتل و ترور که به دستور مستقیم حسن نصرالله رهبر این حزب عمل می‌کند را ثابت می‌کند.

یکی از مقامات امنیتی که با روزنامه آمریکایی مصاحبه کرد، اظهار داشت، این گروه یا «هسته مرگ» که به صورت سری عمل می‌کند، شامل ده‌ها تن از عوامل فعال است که به صورت جداگانه برای حزبالله لبنان فعالیت کرده و دستورات خود را مستقیماً از حسن نصرالله دریافت می‌کنند. این گروه ده‌ها عملیات ترور را با استفاده از خودروهای بمب‌گذاری شده انجام داده است.

مصطفى بدر الدين
مصطفى بدر الدين

این مقام امنیتی به روزنامه واشینگتن پست گفت: «مصطفی بدرالدین که در سال 2016 در سوریه کشته شد و نام او به عنوان طراح اصلی ترور رفیق الحریری در پرونده‌های دادگاه بین‌المللی قتل رفیق الحریر ذکر شد، یکی از افراد این هسته مرگ بود».

قربانیان عملیات «هسته مرگ» وابسته به حزب‌الله لبنان

از میان قربانیانی که «هسته مرگ» آنها را هدف قرار داد، نام 4 تن مشخص شده است که عبارتند از: «سرلشکر فرانسوا الحاج از ارتش لبنان، سروان وسام عید و وسام الحسن، رئیس بخش اطلاعات امنیت داخلی و مسئول امنیت رفیق الحریری، به‌طوری‌که علاوه بر وزیر سابق و کارشناس اقتصادی محمد شطح، همه این افراد به وسیله خودروهای بمب‌گذاری شده کشته شدند.

در همین زمینه، سرلشکر اشرف ریفی مدیرکل سابق نیروهای امنیت داخلی لبنان در مصاحبه با این روزنامه، وجود چنین گروهی به عنوان «هسته مرگ» وابسته به حزبالله را تأیید کرد و گفت که سلیم عیاش متهم به قتل الحریری یکی از اعضای این هسته است.

تصفیه فیزیکی افراد و ماموریت‌های ویژه

این روزنامه نوشت، چنین هسته‌هایی با ماموریت انجام عملیات قتل، در همه گروه‌های تروریستی به طور عام و حزب الله لبنان به طور خاص وجود دارد.

«ماثیو لویت» تحلیلگر سابق ضد تروریسم «اف بی آی» و نویسنده کتابی درباره عملیات تروریستی حزب‌الله لبنان، طی اظهاراتی به روزنامه واشینگتن پست، تاکید کرده که حزب‌الله لبنان تجربه زیادی در زمینه تصفیه‌ فیزیکی، قتل، ترور و ساخت بمب دارد، اما در عین حال، ساختاری را ایجاد کرده تا از فاش شدن هویت افراد تروریست خود جلوگیری و از آنها محافظت نماید.

او توضیح داد که حزب‌الله، هسته‌هایی برای انجام ماموریت‌های منحصر به فرد تشکیل داده که ترورهای سیاسی برجسته‌ترین این ماموریت‌ها است.

با افزایش موج انتقادها از حزب الله و نارضایتی‌ لبنانی‌ها از عملکرد این حزب به ویژه پس از فاجعه انفجار بندر بیروت، تعدادی از تحلیلگران نسبت به احتمال بازگشت موج ترورها ابراز نگرانی کرده‌اند.

رابرت بایر افسر اطلاعات مرکزی آمریکا در بخش خاورمیانه، هشدار داد که هر کس در رابطه با انفجار بندر بیروت حزب‌الله لبنان را متهم کند، به احتمال زیاد مورد هدف این حزب قرار خواهد گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم