.
.
.

البرهان در استقبال از پمپئو: حمایت آمریکا تحول دمکراتیک در سودان را سرعت می‌بخشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سپهبد ستاد عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت انتقالی سودان سه‌شنبه 25 اوت 2020 ضمن استقبال از مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که در اولین پرواز مستقیم از تل‌‌آویو به خارطوم سفر کرده و ابراز خوشوقتی از پیشرفت در روابط میان سودان و ایالات متحده آمریکا پس از 23 سال قطع ارتباط میان دو کشور، تاکید کرد که حمایت‌های آمریکا روند تحول دمکراتیک در دوره انتقالی در سودان را سرعت می‌بخشد.

به گزارش خبرگزاری‌ها عبدالفتاح البرهان ضمن تاکید این‌که حمایت آمریکا از دوره انتقالی روند تحول دمکراتیک در سودان را سرعت خواهد بخشید از ایالات متحده خواست تا در سایه تحول دمکراتیک و گشایش به سوی جهان خارج، نام سودان را از لیست تحریم‌ها و کشورهای حامی تروریسم خارج کند.

از سویی مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا ضمن ابراز خوشوقتی در سفر به سودان، سفرش به خارطوم را مهم ارزیابی کرده و تاکید نمود که کشورش در تمامی مسائل و ارتباط با محیط‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در کنار سودان خواهد ایستاد.

پمپئو در ادامه تاکید کرد که او در گفتگو با عبدالفتاح البرهان بر حمایت ارتش از دمکراسی در سودان و تعمیق روابط این کشور با اسرائیل تاکید کرده است.

پیش از این اما عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان که در خارطوم با پمپئو دیدار و به رایزنی‌هایی با او پرداخته، تاکید کرد که گفتگوهای «مستقیم و شفافی» را با پمپئو انجام داده است.

حمدوک اعلام کرد که گفتگوهای او با پمپئو شامل حذف نام سودان از لیست آمریکا درباره کشورهای حامی تروریسم بوده است.

بنا به بیانیه‌ای که از سوی دفتر نخست وزیری سودان منتشر شده عبدالله حمدوک در این گفتگوها همچنین بر ضرورت تفکیک ما بین روند حذف نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم و مسئله عادی سازی روابط با اسرائیل تاکید کرد.

از سویی مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا ضمن تاکید بر حمایت واشنگتن از روند انتقالی در سودان و روند صلح و تلاش‌ها برای برقراری امنیت و ثبات در دارفور و سایر مناطق تحت تاثیر نزاع، اهتمام کشورش به اقدامات حمایت از غیرنظامیان دارفوری در مرحله پیش‌رو را ابراز داشت.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا صبح سه‌شنبه در دومین روز از تور خاورمیانه‌ایش و در اولین پرواز رسمی میان اسرائیل و سودان، تل‌آویو را به مقصد خارطوم ترک کرد.

سفر رسمی پمپئو به سودان و مذاکرات رسمی او با مقامات این کشور شامل تعدادی از محورها از جمله تسریع در روند برداشتن نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم و حمایت واشنگتن از صلح در سودان بود.

پمپئو در توئیتی اعلام کرده بود:« باعث خوشوقتی من است که اعلام کنم ما در اولین پرواز رسمی مستقیم از اسرائیل به سودان سفر می‌کنیم».

شایان ذکر است سودان پس از سرنگونی رژیم عمر حسن البشیر رئیس جمهوری سابق این کشور در آوریل 2019 در تلاش است تا ضمن ازسرگیری تدریجی روابط با آمریکا نام سودان را از لیست آمریکا درباره کشورهای حامی تروریسم حذف كند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم