جزئیات جدید درباره پرونده سه محکوم به اعدام اعتراضات آبان‌ 98

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی قوه قضاییه ایران درباره وضعیت پرونده سه محکوم به اعدام حوادث آبان 98 اعلام کرد که این پرونده سال گذشته در راستای اعاده دادرسی وکلا به دیوان عالی ارسال شده و در دیوان هست و قرار است دیوان عالی در این باره اعلام نظر کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، سه‌شنبه 25 اوت 2020، غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری درباره پرونده محکومان به اعدام اعتراضات آبان 98 که در هفته‌های گذشته خبرساز شد، گفت: «این پرونده با پذیرش اعاده دادرسی، قرار شد برای رسیدگی دوباره به جریان بیفتد».

به گفته او این پرونده در راستای اعاده دادرسی وکلا به دیوان عالی ارسال شده و در دیوان هست.

اسماعیلی در این باره افزود: «ما منتظر اعلام نظر دیوان عالی هستیم».

گفتنی است، سخنگوی قوه قضاییه ایران 14 ژوئیه، درباره تایید حکم اعدام سه نفر از محکومان اعتراضات آبان 98، اظهار کرد: «این حکم بعد از فرجام‌خواهی متهمان و وکلای مدافع آن‌ها به تایید دیوان عالی کشور رسیده و به دادسرا اعاده شده است».

در همان روز، کاربران شبکه‌های اجتماعی هشتگ «اعدام نکنید» را در توئیتر، ترند کردند.

این هشتگ توسط برخی از چهره‌های هنری، سیاسی و ورزشی ایرانی نیز تکرار شد.

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های سال گذشته در آبان‌ماه هستند که قوه قضاییه ایران برای نخستین بار درباره پرونده آن‌ها صحبت کرده است. پیش از این دو تن از وکلای این متهمان به نهایی شدن حکم اعدام آن‌ها اشاره کرده بودند.

هشتگ #اعدام_نکنید در توئیتر که در ایران فیلتر است، طبق گفته برخی از کارشناسان این حوزه بیش از چهار میلیون بار توئیت و ریتوییت شد.

این هشتگ چندین ساعت در بین هشتگ‌های ترند و داغ جهانی قرار گرفت.

همچنین هزاران پست‌ و استوری‌ در حمایت از این سه معترض و هشتگ اعدام نکنید در اینستاگرام منتشر شد.

پس از آن، وکلای این متهمان، 19 ژوئیه به رسانه‌ها اعلام کردند که حکم اعدام موکلانشان متوقف شده و درخواست اعمال ماده 474 برای بررسی مجدد این پرونده از سوی دیوان عالی، پذیرفته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید