المسماری در گفت‌وگو با «العربیه»: وقوع جنگ سرت در هر لحظه ممکن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرلشکر احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی شامگاه یکشنبه 23 اوت 2020 در گفتگوی ویژه با «العربیه» گفت هر لحظه امکان دارد در شهر سرت جنگ به وقوع بپیوندد.

المسماری یکشنبه با اشاره به رصد حرکت کشتی‌های جنگی ترکیه به سوی شهر سرت و احتمال وقوع جنگ در هر لحظه در این منطقه، گفت که طرح پیشنهادی فایز السراج رئیس شورای ریاست دولت الوفاق لیبی در پایتخت کشوری دیگر نوشته شده است و هدف از آن تبلیغات رسانه‌ای و گمراه کردن افکار عمومی است.

المسماری پیش‌تر با اشاره به این‌که ترکیه شهر مصراته را به پایگاهی اداری ترکیه‌ای برای آموزش و مسلح‌‌سازی تبدیل و به سوی بندر الخمس، بزرگترین پایگاه دریایی لیبی پیشروی کرده است، گفته بود که شهرهای سرت و الجفره دو منطقه خلع سلاح شده نیستند و سرت هم اکنون امن است.

المسماری در ادامه با بیان این‌که هدف از اعلام خلع‌سلاح شدن شهر سرت تسلیم آن به «ترکیه اشغالگر» است، تاکید کرد که ارتش ملی لیبی در تمام زمینه‌ها به حالت آماده‌باش کامل درآمده است.

شایان ذکر است روز جمعه فایز السراج رئیس شورای ریاستی دولت الوفاق لیبی آتش‌بس فراگیر در تمام خاک لیبی را اعلام کرد.

فایز السراج در بیانیه‌ صادره از شورای ریاستی دولت الوفاق لیبی توضیح داده بود که «برای تحقق عملی آتش‌بس لازم است شهرهای سرت و الجفره خلع سلاح شده و با توافق دستگاههای انتظامی دو طرف درباره تدابیر امنیتی لازم، اداره شوند».

السراج همچنین خواستار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی زودهنگام با توافق طرف‌های لیبی طی ماه مارس آینده شد.

از سویی پارلمان لیبی به ریاست عقیله صالح و با توجه به اوضاع اقتصادی و معیشتی و انتشار ویروس کرونا در لیبی خواستار برقراری آتش‌بس میان همه طرف‌های درگیر در این کشور شد.

پارلمان لیبی جمعه در بیانیه‌ای توضیح داد که «توقف آتش‌بس منجر به خروج مزدوران، انحلال گروه‌های شبه‌نظامی و متوقف شدن دخالت‌های خارجی خواهد شد».

از سویی عقیله صالح رئیس پارلمان لیبی ابراز امیدواری کرد که آتش‌بس در لیبی منجر به تبدیل شدن شهر ساحلی سرت به مقری برای شورای ریاستی جدید شود تا در راستای اتحاد میان موسسات حکومتی یک نیروی امنیتی متشکل از همه مناطق لیبی محافظت از امنیت آن را به دست بگیرد.

در این راستا رئیس پارلمان لیبی همچنین ابراز امیدواری کرد که اقدامات نظامی طبق روند رایزنی‌های نظامی ‌5+5 و به سرپرستی نمایندگی سازمان ملل انجام شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید