مایک پمپئو در اولین ایستگاه از تور خاورمیانه‌ای خود وارد اسرائیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، صبح روز دوشنبه 24 اوت وارد فرودگاه بین‌المللی بن‌گوریون در تل‌آویو شد.

طبق تصاویر ویدیویی که سایت سفارت آمریکا در اسرائیل آن را منتشر کرد، وزیر امور خارجه امریکا در ابتدای سفرش به برخی از کشورهای خاورمیانه، امروز دوشنبه وارد اسرائیل شد.

به گفته سخنگوی کاخ سفید، مایک پمپئو در سفرش به خاورمیانه که 5 روز ادامه خواهد داشت، قرار است پرونده ایران، مبادلات اقتصادی و تعمیق روابط میان اسرائیل و سایر کشورهای خاورمیانه را با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، بررسی کند

.

پومپئو در تل‌آویو با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، گابی اشکنازی وزیر خارجه و بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل، ملاقات و گفت‌وگو خواهد کرد.

روز یکشنبه، وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا از تور سیاسی مایک پومپئو به خاورمیانه خبر داد.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است که مایک پمپئو از اسرائیل، سودان، امارات متحده عربی و بحرین دیدن خواهد کرد.

وزارت امور خارجه آمریكا در بیانیه‌ خود تاکید كرد، پمپئو در این سفر در باره رفتار «خبیث» ایران در منطقه نیز بحث و گفت‌وگو خواهد كرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه روز شنبه فاش کرد که مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا، روز دوشنبه به اسرائیل سفر می‌كند و سپس روز سه‌شنبه به امارات متحده عربی می‌رود تا در مورد توافق عادی‌سازی روابط میان تل‌آویو و ابوظبی به گفت‌وگو بپردازد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، افزود که دستور کار پمپئو همچنین شامل بحث و بررسی درباره چالش‌های امنیتی که ایران و چین در منطقه بوجود آورده‌اند، خواهد شد.

در همین حال گزارشگر العربیه در بیت المقدس گفت، وزیر خارجه آمریکا 24 ساعت در اسرائیل باقی خواهد ماند و سپس به امارات سفر خواهد کرد.

گفتنی است که امارات و اسرائیل در 13 اوت 2020 و با میانجیگری آمریکا برسر عادی‌سازی روابط به توافق رسیدند.

طبق بیانیه خبرگزاری رسمی امارات «وام»، این توافق از طریق مکالمه تلفنی میان شیخ محمد بن زاید ولی‌عهد ابوظبی، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، صورت گرفت.

دونالد ترامپ روز 13 اوت اعلام کرد که به موجب این توافق، روند الحاق سرزمین فلسطینی‌ها در کرانه باختری به خاک اسرائیل متوقف خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید