قرقاش: صلح با اسرائیل در راستای تصمیمات استراتژیک امارات صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی، روز دوشنبه 24 اوت گفت، باید به معاهده صلح با اسرائیل از زاویه تصمیات استراتژیک امارات نگریست.

وزیر مشاور اماراتی در حساب توییتری خود نوشت: «دیدار پاپ رهبر مسیحیان در سال 2019 از امارات، تابو را شکست و سد روانی در منطقه را فروریخت» و «صمیمات پیشگامانه‌ای مانند استفاده از انرژی هسته‌ای و اکتشافات در مریخ، رویکردهایی است که واقعیت تصمیمات استراتژیک تحول‌آمیز و فرصت‎های ناشی از آن را قابل درک می‌کند».

Advertisement

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه 13 اوت از توافق صلح و همکاری میان امارات متحده عربی و اسرائیل با میانجیگری واشینگتن خبر داد. او با اعلام این خبر، توافق عادی‌سازی مناسبات دو کشور اسرائیل و امارات متحده عربی را «توافقی» تاریخی و پیروزی برای صلح خاورمیانه توصیف کرد.

کاخ سفید در بیانیه اعلام کرد، این توافق حاصل نتیجه مذاکراتی طولانی و عمیق بین سه کشور آمریکا، اسرائیل و امارات متحده عربی بوده است.

طبق بیانیه کاخ سفید، این توافق روز پنجشنبه 13 اوت در یک تماس تلفنی میان دونالد ترامپ، بنیامین نتانیاهو و شیخ محمد بن زاید آل‌نهیان ولی‌عهد ابوظبی صورت گرفت.

قرار است، مقامات دو کشور اسرائیل و امارات، ظرف چند هفته آینده، برای بحث و امضای قرارداد صلح و آغاز همکاری‌های گسترده با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کنند.

دولت اسرائیل روز توافق صلح و همکاری با امارات متحده عربی را «روزی بزرگ» برای صلح توصیف کرد.

در همین حال خبرگزاری رسمی امارات «وام» نیز در گزارشی نوشت، به موجب توافق ابراهیم، اسرائیل سیاست الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری رود اردن را متوقف خواهد کرد.

گفتنی است که پیش از توافق امارات با اسرائیل دو کشور مصر و اردن و سازمان آزادیبخش فلسطین نیر با اسرائیل بر سر صلح با اسرائیل توافق کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم