رهبر کره شمالی به کما رفته و بیشتر اختیارت قدرت را به خواهرش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

چانگ سونگ مین، دبیر امور سیاسی سابق کیم دائه جونگ، رئیس جمهوری فقید کره جنوبی، گفته است که کیم یونگ‌ اون دیکتاتور کره شمالی به کما رفته و بیشتر اختیارات و قدرت را به خواهرش کیم یو جونگ که سه سال از او کوچکتر است، محول كرده است.

معاون کیم دائه چونگ، در مصاحبه با رسانه‎های محلی گفت: «مقامات كره شمالی در مورد وخامت سلامتی رهبرشان حقیقت را پنهان می‌كنند».

Advertisement

این مقام سابق کره جنوبی نتیجه‌گیری کرده که رهبر کره شمالی در حالت اغما به سر می برد. چانگ سونگ، سخنان خود را در این گفته خلاصه كرد: «من می‌دانم که او در حالت اغما است، اما هنوز زنده است».

اظهارات «چانگ سونگ مین» در حالی بیان می‌شود که به دلیل عدم حضور علنی کیم یونگ اون 36 ساله در مراسم مختلف طی سال جاری، این امر باعث گمانه‌زنی‌های زیادی درباره سلامتی او شده است. او طی این مدت بخش عمده‌ای از اختیارت خود در ساختار قدرت را به خواهرش داده است.

این دیپلمات سابق کره جنوبی گفته است، خلاء قدرت نمی‌تواند برای مدت طولانی ادامه یابد و خواهر این دیکتاتور جوان در موقعیتی مهم برای در دست گرفتن برخی از اختیارات و قدرت برادرش است.

در همین حال، خبرگزاری یونهاپ «Yonhap» کره جنوبی، به نقل از یک آژانس اطلاعاتی، گزارش داده که فعالیت‌های عمومی رهبر کره‌شمالی از ژوئیه گذشته افزایش یافته است، او 13 بار در ملاء عام ظاهر شد. این یعنی 39٪ از کل مناسبت‌ها که 33 فعالیت عمومی در سال است.

این خبرگزاری گفته است که کیم بخشی از اختیارات خود، مانند نظارت بر امور دولتی را به خواهر کوچکتر و نزدیکان خود واگذار کرده است.

آژانس اطلاعاتی کره‌جنوبی در جلسه غیرعلنی در انجمن ملی این کشور گزارش داده است که خواهر رهبر کره‌شمالی هم اکنون معاون اول کمیته مرکزی حزب کارگر حاکم است و به طور کلی امور دولت را در دست دارد، اما این بدان معنی نیست که رهبر این کشور جانشین خود را انتخاب کرده است.

کیم یو جونگ خواهر رهبر کره‌شمالی بخش عمده‌ای از قدرت برادرش را به عهده گرفته است. او سیاست‌های مربوط به کره‌جنوبی، امور ایالات متحده آمریکا و سایر امور عمومی کشور را به طور مستقیم در دست دارد، اما او تنها نیست و پاک بونگ-جو به عنوان معاون رئیس کمیته امور دولت و داک هون به عنوان نخست‌وزیر جدید، بخشی از امور دولتی و اقتصادی را اداره می‌کنند.

کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی، در سال جاری میلادی یک غیبت سه هفته‌ای داشت. عدم حضورش در مراسم سالگرد تولد پدربزرگش گمانه‌زنی‌های مختلفی را به راه انداخت. نخست گمان برده شد که کیم دچار مرگ مغزی شده یا اینکه حالش بعد از یک جراحی قلب ناموفق وخیم شده است و اینکه شرایطش آنقدر بد شده که پزشکان چینی به کشور او رفته‌اند تا جانش را نجات دهند. اما پس از مدتی او ظاهر شد و همه گمانه‌زنی‌ها در باره مرگش غلط از آب در آمد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم